Zapowiedź krajowej konwencji PO i planowanego protestu środowisk lokatorskich

czwartek, 9 czerwca 2011
Zapowiedź krajowej konwencji PO i planowanego protestu środowisk lokatorskich

W sobotę 11 czerwca, w znajdującej się na granicy Sopotu i Gdańska Ergo Arenie, planowana jest ogólnopolska konwencja Platformy Obywatelskiej. Działająca od kilkunastu miesięcy w Gdańsku grupa inicjatywna NIC O NAS BEZ NAS, planuje w czasie tego wydarzenia po raz kolejny zaprotestować przeciwko blisko 150 % podwyżkom czynszów w mieszkaniach komunalnych, oraz planowanej budowie osiedla kontenerów mieszkalnych koło wysypiska śmieci w Szadółkach.

Podwyżki uchwalone przez radnych Platformy Obywatelskiej wzbudziły ogromne protesty wśród mieszkańców Gdańska. Na początku poprzedniego roku, zawiązała się nieformalna grupa lokatorów mieszkań komunalnych, oraz anarchistów, nawiązująca w swej nazwie do sarmackiego przywileju „nic o nas bez nas”. Organizacja ta stała się swego rodzaju przekleństwem władz Gdańska, oraz prezydenta Pawła Adamowicza. Po serii spektakularnych wtargnięć na obrady gdańskiej rady miasta o grupie stało się głośno. Aktywiści NIC O NAS BEZ NAS zaczęli uczestniczyć w spotkaniach z władzami miasta, przeprowadzili dwie serie spotkań informujących o podwyżkach z mieszkańcami kolejnych dzielnic Gdańska (łącznie odbyło się kilkadziesiąt takich spotkań), w czerwcu 2010 roku dzięki radnym opozycyjnym wnieśli projekt własnej uchwały niwelujący podwyżki (odrzucony przez PO), zorganizowali też trzy demonstracje – Marsze pustych garnków. Jedna z demonstracji zgromadziła przeszło 500 uczestników, a ostatnia skończyła się starciem z ochroniarzami broniącymi dostępu do Placu Solidarności, gdzie odbywały się uroczystości związane z wbudowaniem kamienia węgielnego pod Europejskie Centrum Solidarności, w uroczystościach tych uczestniczył prezydent Bronisław Komorowski. Aktywiści i wspierający ich lokatorzy z tej grupy uczestniczyli w organizowanych spotkaniach Adamowicza z mieszkańcami, ich obecność, pytania i odbiór medialny były na tyle niewygodne dla prezydenta, że przed wyborami zawiesił na kilka miesięcy ich organizowanie. Do sukcesów tej grupy należy wycofanie się władz miasta z zapisu, że ulgi w czynszu, można dostać raz na 3 lata, podniesienie stawki dla osób chcących odrobić swoje zadłużenie w płaceniu czynszu wykonując drobne usługi dla miasta z 5 zł na 10 zł, wniesienie skargi do Rzecznika Praw Obywatelskich zaskarżający zapis o braku stref czynszowych, którą to skargę Rzecznik rozpatrzył pozytywnie, oraz zorganizowanie konferencji „Kontener – narzędzie segregacji społecznej?” – dzięki której temat kontenerów „mieszkalnych” zaistniał szeroko w mediach i był komentowany przez specjalistów zajmujących się sprawami bezdomności i wykluczenia. Temat stał się na tyle głośny, że mimo zapisów w uchwale Rady Miasta, władze Gdańska twierdzą od jakiegoś czasu, że planów budowy osiedla kontenerowego nie ma. Ostatnio NIC O NAS BEZ NAS otworzyło Centrum porad lokatorskich, gdzie udzielane są bezpłatne porady prawne, na tematy związane z mieszkalnictwem komunalnym. Prowadzona przez aktywistów strona internetowa jest sporym źródłem informacji o uchwale i podwyżkach.

Planowana w sobotę akcja pod Ergo Areną to happening, którego program składa się z trzech części:

  • budowa kartonowego osiedla kontenerowego im. Pawła Adamowicza
  • uroczyste otwarcie tego osiedla przez prezydenta Gdańska, oraz wykonawców
  • łapanka patologii – czyli szukanie mieszkańców kontenerów wśród uczestników happeningu

Akcja planowana jest w sobotę 11 czerwca o godz. 11.00, przed Ergo Areną na gdańskiej Żabiance.

W dniu dzisiejszym planowana jest nowelizacja ustawy o ochronie praw lokatorów. Komitet Stały Rady Ministrów chce przeforsować niekorzystne dla lokatorów zmiany polegające między innymi na:

  • urynkowieniu czynszów lokatorów
  • umożliwienia gminom ustalania stawki osobno dla każdej dzielnicy, lub konkretnego budynku
  • umożliwienia gminom zawierania najmu lokali komunalnych na czas określony (kilka lat)
  • lokator chcący przedłużyć umowę, będzie musiał za każdym razem przejść weryfikację dochodów
  • wygaśnięcie umowy najmu, po śmierci głównego lokatora
  • zniesienie art. 14 Ustawy o ochronie praw lokatorów, który stanowi, że sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec pewnych kategorii najemców (m.in. kobiet w ciąży, bezrobotnych, małoletnich), w połączeniu z innymi uchwalonymi już aktami prawnymi, zmiana ta oznacza eksmisję na bruk.

Plakat ze strony Nic o nas bez nas, zdjęcia dzięki uprzejmości Alicji Szczypty

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected] Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.

Wiadomości

Obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością
czwartek, 21 maja 2026

Obchody Dnia Osób z Niepełnosprawnością

Uważaj podczas spaceru. Coraz więcej żmij na osiedlach i leśnych ścieżkach
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Uważaj podczas spaceru. Coraz więcej żmij na osiedlach i leśnych ścieżkach

Zdewastowana tama i zagryzione sarny. "Trzymajcie psy na smyczy!"
Ważne
czwartek, 21 maja 2026

Zdewastowana tama i zagryzione sarny. "Trzymajcie psy na smyczy!"

Czarno-biały Lębork. Tak wyglądało miasto w latach 50. XX wieku
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Czarno-biały Lębork. Tak wyglądało miasto w latach 50. XX wieku

Rodzinna misja i atrakcje dla najmłodszych. Centrum Handlowe Kaszuby zaprasza na Dzień Dziecka
Materiał partnera
czwartek, 21 maja 2026

Rodzinna misja i atrakcje dla najmłodszych. Centrum Handlowe Kaszuby zaprasza na Dzień Dziecka

Spotkanie o biznesie i rozwoju firm
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Spotkanie o biznesie i rozwoju firm

Trwa rozbudowa szkoły. Powstaną pomieszczenia dla przedszkolaków
czwartek, 21 maja 2026

Trwa rozbudowa szkoły. Powstaną pomieszczenia dla przedszkolaków

Porozmawiają o zdrowiu kobiet bez tabu
Nowe
czwartek, 21 maja 2026

Porozmawiają o zdrowiu kobiet bez tabu

Bus uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu
Ważne
czwartek, 21 maja 2026

Bus uderzył w drzewo. Kierowca zginął na miejscu

„Książulo” z wizytą w Lęborku. Spróbował popularnego kebaba
Nowe
czwartek, 21 maja 2026 1

„Książulo” z wizytą w Lęborku. Spróbował popularnego kebaba

Nasze kamery

Zobacz wszystkie →