01.06.2011 10:42 0

Gdański projekt podbił Europę!

Znamy już zwycięzców tegorocznej edycji Europejskich Nagród Przedsiębiorczości. W ścisłym finale, w kategorii Promowanie ducha przedsiębiorczości, najlepszy okazał się projekt z Turcji, tuż za nimi uplasował się program Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku - Dojrzały Przedsiębiorca.

Za nami kolejna, 5 już edycja, Europejskich Nagród Przedsiębiorczości - konkursu, którego celem jest wyłonienie najlepszych, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej, projektów promujących przedsiębiorczość. W tym roku o zwycięstwo walczyło 399 programów realizowanych we wszystkich państwach Wspólnoty, a także Chorwacji, Islandii, Norwegii, Serbii i Turcji.

Pierwsza selekcja miała miejsce jeszcze na etapie krajowym. W Polsce, wśród najlepszych znalazł się m.in. Dojrzały Przedsiębiorca - projekt promujący biznesową aktywność dojrzałych gdańszczan opracowany w Powiatowym Urzędzie Pracy w Gdańsku.

54 wytypowane w poszczególnych państwach programy rozpoczęły następnie rywalizację na szczeblu europejskim. Tu o zwycięstwie i zakwalifikowaniu się do ścisłego finału decydowało specjalne jury złożone z przedsiębiorców, wysokich urzędników oraz przedstawicieli świata nauki. Głosami ekspertów wybrano łącznie 12 projektów, które w 5 kategoriach miały w maju powalczyć o zwycięstwo w konkursie. W elitarnym gronie, w kategorii Promowanie ducha przedsiębiorczości, znalazły się 3 projekty, po jednym z Hiszpanii, Turcji i Polski.

Wyniki końcowej rywalizacji ogłoszone zostały w Budapeszcie w trakcie dwudniowej konferencji (24-25 maja) poświęconej rozwojowi przedsiębiorczości na starym kontynencie - "Mobilizowanie Małych i Średnich Przedsiębiorstw dla przyszłości Europy". Na uroczystej gali listę zwycięzców oficjalnie przedstawił Antonio Tajani unijny Komisarz ds. Przemysłu i Przedsiębiorczości. Grand Prix konkursu otrzymał hiszpański projekt Barcelona Activa. W kategorii Promowanie ducha przedsiębiorczości w tym roku wybór jury padł na pomysł turecki (Razem możemy więcej! Pszczelarstwo, produkcja miodu, leśnictwo i zrównoważony rozwój), drugim miejscem zaś nagrodzony został Dojrzały Przedsiębiorca.

  • Choć w tym roku nie udało się nam wygrać, to na pewno mamy powody do dużej satysfakcji. Przygotowany przez nas pomysł na aktywizację zawodową osób dojrzałych znalazł ogromne uznanie nie tylko w kraju, ale i w całej Europie. Najlepiej świadczą o tym wyniki. Na początku o zwycięstwo w konkursie ubiegało się blisko 400 programów. Jednak jedynie garstka z nich przebiła się dalej. Ostatecznie występ w finale, choć zakończył się drugim miejscem, to z pewnością jest sukcesem samym w sobie - ocenia Roland Budnik.

Realizacja projektu Dojrzały Przedsiębiorca ruszyła w 2009 r. Do wzięcia udziału w programie zaproszono gdańszczan powyżej 50 roku życia planujących założenie własnej firmy. Na ogłoszenie PUP w Gdańsku odpowiedziało ponad 120 osób. Do wstępnej fazy projektu zakwalifikowano 60 osób. Po wyłonieniu beneficjenów rozpoczął się okres szkoleń z zakresu przedsiębiorczości. Wszystkie zajęcia prowadzili doświadczeni specjaliści, eksperci Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości. Po zakończeniu części szkoleniowej uczestnicy projektu rozpoczęli, pod okiem konsultantów, tworzenie biznesplanów. 26 najlepszych projektów otrzymało jednorazową dotację inwestycyjną w wysokości 40 tys. zł na założenie własnej firmy oraz dodatkowe wsparcie pomostowe. W ten sposób powstało ponad 20 przedsiębiorstw, które dziś mają za sobą pierwsze sukcesy.

Mocną stroną projektu okazała się jego promocja. Uczestnikom projektu od samego początku towarzyszyła ekipa telewizyjna. Bacznie śledziła ona poczynania przyszłych biznesmenów. Zdobyty w ten sposób materiał posłużył do stworzenia 12 odcinkowego serialu emitowanego w Telewizji Polskiej. Losy przedsiębiorców okazały się niezwykle popularne. Co tydzień przed telewizorami serial gromadził tysiące widzów.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24