01.05.2017 09:30 0 Redakcja
Kolejki po bilety do teatru? Takie widoki wkrótce będzie można uświadczyć między innymi w Gdyni i Gdańsku. Wszystko za sprawą obchodzonego już po raz trzeci Dnia Teatru Publicznego. Z tej okazji w całej Polsce odbędzie się akcja „Bilet do teatru za 500 groszy”.
W inicjatywie weźmie udział 98 teatrów z 39 polskich miast, to osiem teatrów więcej niż w zeszłym roku. Sprzedaż biletów za 5 złotych rozpocznie się 13 maja i będzie prowadzona tylko w stacjonarnych kasach teatrów. Jedna osoba może nabyć maksymalnie 2 bilety. Spektakle będą wystawiane przez cały tydzień – do 20 maja.
Na Pomorzu do akcji „Bilet do teatru za 500 groszy” przyłączyły się: Miejski Teatr Miniatura, Teatr Wybrzeże, Gdański Teatr Szekspirowski, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Nowy Teatr im. Witkacego oraz Państwowy Teatr Lalki „Tęcza”. W ramach przedsięwzięcia będzie można zobaczyć m.in. „Bajki robotów”, „Kursk”, „Sceny miłosne dla dorosłych” oraz „Las Villas”.
Tegoroczna cena biletu odpowiada liczbie spektakli premierowych w ostatnim sezonie, których twórcy wykorzystali do rozmowy z widzami współcześnie napisane teksty. Było ich dokładnie 530, jednak organizatorzy zaokrąglili cenę biletów do 500 groszy.
Symbolicznym zakończeniem tygodniowego święta będzie zaproszenie widzów do wspólnego teatralnego spacerowania w ramach projektu „Spacerowników teatralnych”. Proponowane trasy spacerów mają zachęcać mieszkańców poprzez swoją niekonwencjonalną i atrakcyjną formułę do zwiedzania i poznawania teatralnej – a tym samym kulturalnej – historii miast. Więcej informacji o projekcie można znaleźć tutaj.
„Bilet do teatru za 500 groszy” jest akcją ogólnopolską, finansowaną ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a koordynowaną przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Pomysł tego święta zrodził się w 2015 roku, kiedy teatr publiczny w Polsce obchodził 250-lecie swojego istnienia. Więcej informacji o projekcie znajduje się na tej stronie. Z kolei o zeszłorocznej akcji pisaliśmy tutaj.