31.08.2010 14:59 0

Gdynia Obywatelska - 15 lat współpracy samorządu gdyńskiego z organizacjami pozarządowymi

Właśnie mija 15 lat od chwili, kiedy to Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce stworzyła program współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi.* Dziś gdyńskie rozwiązania obowiązują w całym kraju.

Z tej to rocznicowej okazji, w dniach 5-6.09.2010 prezydent Gdyni Wojciech Szczurek i gdyńskie organizacje pozarządowe zapraszają na wielkie świętowanie - wielki festyn rodzinny i ogólnopolską konferencję.

I tak w najbliższą niedzielę, 5 września w godz. 10.00-20.00 na Placu Grunwaldzkim w Gdyni na każdego czekać będzie: jarmark organizacji pozarządowych, pokazy taneczne, konkursy z nagrodami (można wygrać m.in. kurs języka francuskiego), gry i zabawy dla dzieci, lekcje francuskiego dla dzieci i młodzieży, pokaz technik harcerskich, pokazy pierwszej pomocy i ratownictwa medycznego, ambulansowy pobór krwi, prezentacja Nordic Walking, pokaz umiejętności psów, wymiana makulatury na drzewka oraz pokaz gimnastyki kręgosłupa.

Jedną z atrakcji festynu będzie również Gdyńska Strefa Pozarządowa, w której zaprezentują się 24 organizacje (ich lista w załączniku).

Na zakończenie wieczoru o godz. 18.00 występ gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej – Reni Jusis oraz wystrzałowa niespodzianka!

Nastepnego dnia, w poniedziałek 6 września w gdyńskim Multikinie odbędzie się z kolei Ogólnopolska Konferencja poświęcona współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi. Warsztaty poprowadzą m.in.: Krzysztof Więckiewicz – Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, Małgorzata Rakowiec – dziennikarka telewizyjna, Radosław Skiba – adwokat, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie i Akademii Ekonomicznej w Krakowie, dr Piotr Kuropatwiński – starszy wykładowca w Katedrze Polityki Gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego, Magdalena Dobrakowska-Wittels – dziennikarka portalu ngo.pl, dr Katarzyna Osuch-Strzała Dyrektor Ośrodka Regionalnego Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Gdańsku oraz dr Barbara Kijewska – Kierownik Zakładu Nauk o Poznaniu i Komunikacji na Uniwersytecie Gdańskim.

                                                                        ***
 • 6 września 1995 r. w Gdyni podpisano pierwszy w Polsce Program Współpracy Miasta z Organizacjami Pozarządowymi. Gdynia stworzyła program wychodzący poza ramy tradycyjnej demokracji przedstawicielskiej. Dokument ten, regulujący zakres współpracy Miasta z III sektorem, stał się inspiracją dla innych samorządów oraz swoistym kamieniem milowym na drodze do ustawowego uregulowania tej współpracy.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24