12.05.2011 09:33 0

Gdańsk: Tramwaje będą miały swoich patronów

Wiadomo już jakie imiona będzie nosić wszystkie 35 tramwajów PESA 120 Na SWING. Zakład Komunikacji Miejskiej w Gdańsku zakończył kolejny etap głosowania na patronów dla nowych pojazdów.

W drugim już głosowaniu na patronów wzięła udział niezwykle duża liczba respondentów. W sumie oddano 3196 głosów.

Oto wyniki głosowania:

  • Alf Liczmański – 42,45 proc. (1357 głosów)

  • Krzysztof Klenczon – 24,34 proc. (778 głosów)

  • Andrzej Sulewski – 12,07 proc. (386 głosów)

  • Maciej Płażyński – 9,76 proc. (312 głosów)

  • Anna Walentynowicz – 7,79 proc. (249 głosów)

  • Marian Seredyński – 3,04 proc. (97 głosów)

  • Szczepan Pilecki – 0,56 proc. (18 głosów)

Tak jak w poprzedniej edycji, każdy z respondentów mógł również podać własną propozycję patrona. Osoba typowana najczęściej zostanie patronem ostatniego składu, 35 tramwaju typu PESA. Najwięcej głosów zebrał Maciej Gwiazda:

Maciej Gwiazda (1919 - 2008). Pionier powojennej komunikacji miejskiej na Wybrzeżu, wieloletni dyrektor techniczny WPKGG, wybitny fachowiec, przepracował w komunikacji miejskiej ponad 30 lat (aż do 1979 r). Przybył na Wybrzeże Gdańskie w latach trzydziestych. Studia na obecnej PG rozpoczął w 1938 r i jednocześnie został skierowany przez Bratnią Pomoc - Zw. Studentów PG na praktykę w Zakładach Komunikacji Miejskiej. W 1939 r podczas pamiętnych ekscesów hitlerowskich usunięty z uczelni siłą. Studia na PG ukończył po wojnie i całe swoje życie zawodowe związał z komunikacją miejską. W czasie wojny żołnierz AK (pseud. Jerzy) dowódca Batalionu Morskiego Szarych Szeregów w Gdyni, za działalność harcerską uwięziony (wraz z matką i młodszym bratem) w obozie koncentracyjnym KL Stutthof. Uczestnik "marszu śmierci", brat Wojciech został zamordowany w obozie (upamiętniony na pomniku Harcerzy Gdyńskich w Gdyni).

Za swoja działalność odznaczony: - Orderem Virtuti Militari Rządu RP w Londynie; - Krzyżem Armii Krajowej; - Złota Odznaką Tajnego Hufca Szarych Szeregów; - Krzyżem Partyzanckim; - Orderami Polonia Restituta IV i V st.; - Medalem Rodła za działalność w byłym Wolnym Mieście Gdańsku

Każdy z patronów ma swój krótki biogram zamieszczony wewnątrz tramwaju, wszystkie biogramy są też dostępne na stornie internetowej www.zkm.gda.pl w zakładce „patroni”.

Już wkrótce, w nocy z 13 na 14 kwietnia, przyjedzie kolejna PESA - jej patronem jest Jan Jerzy Forster. Obecnie po Gdańsku jeździ już 13 najnowszych składów tramwajowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24