12.05.2016 10:42 0 Redakcja / dipp.info.pl

Mieszkanka Wejherowa ratuje przed zapomnieniem dworki i pałace

Źródło: dipp.info.pl

Piękne zdjęcia, szczegółowe opisy oraz interesujące dzieje kilkudziesięciu zabytkowych dworków i pałaców z całego Pomorza – właśnie to czeka na wszystkich odwiedzających stronę internetową. Jak podkreśla autorka projektu, wszystko po to, by uchronić te zabytkowe obiekty i historie przed zapomnieniem.

Na stronie cyklicznie pojawiają się ciekawe artykuły, fotogalerie oraz nagrania wideo. Wszystko dotyczy problemów związanych z ochroną lokalnych zabytków, a także zachowaniem pamięci ludzkiej.

  • Dworki i Pałace Pomorza to projekt, który zrodził się w mojej głowie po odwiedzeniu pałacu w Karżniczce, a raczej jego pozostałości. Widząc niszczejący zabytek, coś mnie natchnęło i postanowiłam stworzyć stronę internetową, na której poruszać będę problemy ochrony zabytków we współczesnej Polsce – wyjaśnia Nina Herzberg.

Na stronie znaleźć można listę pomorskich dworków i pałaców, a wśród nich zarówno obiekty, które obecnie działają pod szyldami: hoteli, restauracji, pensjonatów czy muzeów, jak i zaniedbane, opuszczone budynki.

  • Poruszam również problemy dotyczące takich definicji jak: pamięć ludzka czy miejsca pamięci. Obecnie witryna ma charakter lokalny, dotyczy głównie powiatu wejherowskiego i okolic, ale problem dotyka całą Polskę, dlatego chcę to rozszerzyć na całe Pomorze, może i cały kraj – dodaje Nina Herzberg.

Autorka określa samą siebie jako pasjonatkę i obrońcę zabytków. Hobbystycznie poszukuje i fotografuje interesujące obiekty i miejsca historii. Jest również lokalną patriotką.

  • Choć kocham swoje rodzinne miasto – Wejherowo – to uwielbiam podróżować, nie tylko za granicę ale również po Polsce. A zwiedzając różne miejsca, mówię o braku zgody na obojętność, jaką w dzisiejszych czasach zwłaszcza władze i prywatni właściciele okazują wobec zabytków. Czasem wystarczy się po prostu tym zainteresować – podsumowuje autorka projektu.

Osoby, które mają pytania lub sugestie dotyczące inicjatywy, mogą skontaktować się z pasjonatką za pomocą formularza kontaktowego.


Czytaj również:

Komentarze

W trakcie ciszy wyborczej dodawanie i przeglądanie komentarzy jest zablokowane.