29.09.2015 10:39 0 Artykuł sponsorowany

Jesień w ogrodzie...

mat. pras

Jesienią w ogrodzie rośliny powoli zbliżają się ku wegetacyjnemu spoczynkowi. Tymczasem dla nas jest to czas wzmożonych prac. Wiele jest do zrobienia, aby ogród przygotować do zimy. Wiele osób przychodzących do naszego centrum GardenPol w Rumi już wie, że jest to także doskonały okres kiedy możemy sadzić rośliny. Porozmawiamy o tym z naszym ekspertem, ogrodnikiem Dawidem Mrukiem.

Jakie rośliny możemy sadzić jesienią i czemu właśnie teraz?

Są to zarówno rośliny doniczkowane, jak i te kopane z gruntu. Zdążą one do zimy ukorzenić się przed nastaniem mrozów, a jednocześnie zaczną wczesna wiosną wegetację nie tracąc energii na aklimatyzację. Należy też zauważyć, że jesienią jest znacznie wilgotniej, częściej pada deszcz, więc nie musimy tak dużo podlewać. Niewiele osób wie, że drzewa, krzewy oraz kwiaty w doniczkach możemy sadzić w zasadzie cały sezon wegetacyjny. Z pewnością będzie im lepiej w gruncie niż w ciasnej doniczce.

A jak w takim razie zabezpieczyć już posadzone wcześniej rośliny przed mrozem?

Pierwszą ważną rzeczą jest zapewnienie roślinie jak najlepszej kondycji. To tak jak z człowiekiem. Właściwie odżywiony i ciepło ubrany jest mniej podatny na infekcje. Istotne jest nawożenie. W sklepach ogrodniczych można znaleźć specjalne nawozy jesienne, które mają zmniejszoną zawartość azotu i pozwalają roślinom lepiej przezimować. Przed nadejściem przymrozków wrażliwsze rośliny należy okryć białą agrowłókniną lub słomą. Dostępna jest ona w rolkach lub są specjalne gotowe białe kaptury na rośliny.

A co z trawnikiem, czy on też wymaga specjalnej ochrony?

Oczywiście że tak. Trawa jest zimozielona także musi jakoś przeżyć pod śniegiem. Do trawników również mamy specjalne nawozy. Nowością jest odżywka z bardzo wysoką zawartością żelaza (19%). Pozwala on nam również pozbyć się mchu na naszym zielonym dywanie. Możemy go również wzbogadzić kwiatami cebulowymi które pojawią się wczesną wiosną.

Jakie to rośliny? Jak je posadzić?

Jesienią sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, czosnków ozdobnych, szachownic. Doskonałą alternatywą na krety są cebulki korony, (szachownicy cesarskiej). Kwitnie ona od połowy maja, ma piękny żółty lub pomarańczowy, wyrazisty kolor, a jej zapach odstrasza krety i nornice. Wszystkie cebule sadzimy na głębokość trzy raz większą niż wielkość cebuli lub wg zaleceń producenta. Bardzo przydają się profesjonalne sadzarki do cebul. Są tak skonstruowane, że praca nimi jest łatwa i przyjemna, szczególnie jeśli mamy do posadzenia setki cebul. Znam też takich ogrodników, którzy sadzą tysiące cebul. To wielkie wyzwanie. Przy małej ilości można użyć spiczastej i wygodnej łopatki.

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie? Czy jest jakiś sposób na radzenie sobie z ich codziennym wygrabywaniem?

Pozostające na zimę liście gniją i niszczą trawnik, poza tym są siedliskiem chorób i szkodników. Koniecznie musimy się ich pozbyć. Pierwszą opcją jest systematyczne ich grabienie, drugą zakupienie odkurzacza z funkcją dmuchawy. Świetnie sprawdzi się także przy oczyszczaniu nawierzchni betonowych lub kamiennych z resztek trawy lub właśnie liści.

Czym się kierować wybierają grabie?

Pamiętajmy o tym aby były wygodne i szerokie oraz były zaopatrzone w kij dobrany do naszej wysokości. Dobrze tu się sprawdzi kij teleskopowy z regulacją. Najlepsze są z plastikowych bądź drewniane- radzi ekspert.

Jakie prace czekają nas jeszcze przed nadejściem zimy?

Jeżeli posiadamy w ogrodzie oczko wodne należy je bezwzględnie wyczyścić używając w tym celu siatki. Odkrywany lustro wody w 80-90%, jednak nie usuwamy roślinności szuwarowej, gdyż daje ona schronienie małym zwierzątkom. Kiedy temperatura wody spadnie poniżej 10 stopni przestajemy karmić ryby. Jeżeli zbiornik ma poniżej 1m głębokości wyławiamy je na zimę i przechowujemy w akwarium. Przed nastaniem mrozów należy zdemontować wszelkie wodotryski, fontanny i pompy. Po oczyszczeniu przechowujemy je w pomieszczeniu o temperaturze powyżej 0oC. Nie zapominamy o ptakach zostających na zimę. Budujemy dla nich karmnik lub też kupujemy gotowy. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór różnej wielkości i kształtów.

Reasumując w ogrodzie jesienią:

  • sadzimy rośliny cebulowe
  • nawozimy rośliny nawozami jesiennymi
  • odżywiamy trawnik nawozem ze zmniejszoną zawartością azotu
  • grabimy opadłe liście
  • oczyszczamy zbiorniki wodne, wyjmujemy fontanny, pompy, wodotryski
  • przygotowujemy się do dokarmiania ptaków (budujemy lub kupujemy karmniki)

Pamiętajmy jednak że ogród to nie tylko praca, ale również wiele, wiele przyjemności, szczególnie tych dla oka.

Rośliny ozdobne jesienią:

  • wrzos (Calluna vulgaris)- małe krzewinki osiągające wysokość 15-40cm. Występują w kolorze biały, różowym, czerwonym, fioletowym. Preferują gleby kwaśne i miejsca nasłonecznione. Okrywamy na zimę gałązkami świerkowymi.
  • Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea) ciernisty krzew o wysokości 1,5-2,5m. Kwitnie na biało wiosną, szczególnie ozdobny jesienią ze względu na owoce barwy żółtej, pomarańczowej lub czerwonej). Owoce utrzymują się do przymrozków. Preferuje gleby przeciętne.
  • Hebe zimozielona krzewinka dorastająca w naszych warunkach do 60cm. Kwitnie na biało, niebiesko lub fioletowo. Barwa liści jest zielona lub biało-zielona. Wymaga gleb kwaśnych i okrycia na zimę. Doskonałe towarzystwo dla roślin wrzosowatych.
  • Trzmielina oskrzydlona (Eonymus alatus) szeroki rozłożysty krzew osiągający 2 m wysokości. Liście jesienią przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Odporny na mróz. Przeciętne wymagania glebowe.
  • Dynia (Cucubita pepo) roślina płożąca do 12m długości. Dekoacyjna ze względu na ogomne owoce nadające się do spożycia. Świetne na zupę, dżem. Występują również dynie małe- ozdobne o różnym zabarwieniu.
  • irga- (Cotoneaster) nisko rozpościerający się kzew osiągający maksymalnie 1m wysokości. Liście ciemnozielone, owoce czewone „koraliki” długo pozostające na roślinie. Występuje również w na pniu, bardzo dekoracyjna.

Więcej informacji na: Stylowe Ogrody


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...