27.08.2015 08:40 0

Połowa Polaków nie ma i nie będzie mieć urlopu

fot. archiwum

Z ankiety przeprowadzonej przez Praca.pl wśród użytkowników serwisu wynika, że tylko połowa Polaków odpoczywa w tym roku od pracy. Jak spędzają wakacje pozostali?

Z ankiety wynika, że blisko 30% Polaków wyjechało lub wyjedzie w tym roku na urlop. W większości przypadków jest to wyjazd samochodem (80% osób), na około 10 dni, w góry lub nad morze. Jeśli chodzi o aktywność, to najczęściej spacerujemy (82%), grillujemy (76%) i pływamy (70%).

Monitor rynku pracy podkreśla, że o ile 68% Polaków na urlopie zapomina o pracy, to jednocześnie 36% z nas wciąż odpowiada na maile i telefony z firmy. Można zatem uznać, że co trzeci Polak wyjeżdżający na urlop nie wypoczywa w pełni.

W ankiecie Praca.pl co piąty badany zadeklarował, że nie wyjeżdża z domu na dłużej. Najczęściej wynika to z braku środków na wakacyjny wyjazd, ponieważ urlop kosztuje średnio od 2 do 4 tysięcy złotych. Na taki wydatek nie wszyscy mogą sobie pozwolić, dlatego wybór własnej okolicy, jako miejsca odpoczynku, bywa podyktowany względami praktycznymi.

Jednym z powodów, dla których część osób decyduje się zostać w domu w czasie urlopu są również dzieci. Rodzice, którzy nie mają dodatkowego wsparcia w postaci dziadków, muszą podzielić się opieką nad pociechami, biorąc w tym celu urlop.

Natomiast blisko 20% ankietowanych zamiast odpoczynku wybiera pracę. Co dziesiąty Polak poświęca wolny czas na remont mieszkania i podobne czynności. Nie zawsze wynika to z oszczędności czy kłopotów finansowych. Problemem najczęściej jest brak czasu. Nadmiar obowiązków powoduje, że wiele osób nie jest w stanie dodatkowo zająć się domem „po godzinach” pracy. Kolejne 10% społeczeństwa podejmuje podczas urlopu inną pracę zarobkową, by dorobić do domowego budżetu.

Warto pamiętać, że dorabianie w ten sposób jest całkowicie zgodne z Kodeksem Pracy, który gwarantuje każdemu pracownikowi prawo do urlopu i nie wskazuje w jaki sposób urlop ma być spożytkowany. Nie ma zatem przeciwwskazań do tego, by w wolnym czasie pracownik wykonywał pracę dla innego podmiotu.

  • Warto jednak pamiętać, że część osób pracuje obecnie na umowach cywilno – prawnych, które nie zapewniają prawa do płatnego urlopu. Osoba pracująca w oparciu o taką umowę często decyduje się nie brać dłuższego urlopu, bo w tym czasie nic nie zarobi. Jeśli dodamy do tego koszt urlopu, jeśli chciałoby się na niego wyjechać, to rachunek jest prosty. Takiej osoby na to nie stać – mówi Michał Filipkiewicz z portalu Praca.pl.

Z ankiety wynika również, że co trzeci Polak nie miał i nie będzie miał w tym roku urlopu. Wraz z osobami, które spędzą wakacje na remontach bądź dorabianiu, daje to niemal połowę ankietowanych. Zatem połowa nas w tym roku wcale nie odpocznie.

Zdarza się również, że urlop uniemożliwia pracodawca, który nie pozwala na pełny, dwutygodniowy wypoczynek pracownika. Wprawdzie na pracodawcę, który nie udzieli pracownikowi nieprzerwanego, 14-dniowego urlopu PIP może nałożyć karę grzywny, ale w praktyce pracownicy nie składają do Inspekcji Pracy zażaleń, bo nie chcą narażać.

Również badania prowadzone przez CBOS pokazują, że każdego roku mniej więcej połowa z nas nie wypoczywa dłużej niż 2-4 dni. W efekcie bywamy przemęczeni i niezadowoleni z życia. Dla tych, którzy nie jadą na urlop pocieszająca może być myśl, że już w dwa tygodnie po powrocie z wakacji poziom szczęścia spada do normy.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...