01.08.2015 09:30 0

Dziś insenizacja bitwy pod Świecinem

W sobotę, 1 sierpnia, będziemy mieli okazję przenieść się w czasy średniowiecza. Zobaczymy na żywo rycerzy w zbrojach, łuczników, kuszników, a także grupy oręża i artylerii. Nie zabraknie oczywiście strojów z epoki, muzyki dawnej i średniowiecznego jadła. Wszystko za sprawą organizowanej rekonstrukcji Bitwy pod Świecinem.

Inscenizacja bitwy odbędzie się dopiero w godzinach popołudniowych, około 15:00, jednak sam obóz zostanie otwarty dla zwiedzających o godzinie 13:00.

  • Kiedyś, jak robiliśmy turnieje rycerskie w Lęborku, to ludzie skarżyli się, że muszą to oglądać zza barierek, oczywiście ze względów bezpieczeństwa, ale żałowali że nie mogą tego dotknąć. Od tego czasu postanowiliśmy to zmienić. Stwierdziliśmy, że zaprosimy ludzi do obozu i okazało się, że faktycznie brakowało czegoś takiego od lat - mówi Marcin Ramczyk z Lęborskiego Bractwa Historycznego.

Historyczny nastrój wprowadzi muzyka oraz ludzie wyglądający, jakby przenieśli się w czasie prosto z 1462 roku. Punktem kulminacyjnym będzie rekonstrukcja krwawej bitwy.

  • Największą atrakcją jest obóz, te rzeczy i prace, które tu wykonujemy. Tu można dotknąć historii, tu można o niej posłuchać, można ją zobaczyć. Będzie otwarty do godziny 19:00, natomiast w trakcie przygotowań do inscenizacji odbędzie się pokaz drwala i sponsora - Jacka Groenwalda, a przygrywać będzie nam zespól muzyki dawnej "Góra Trolla" - informuj Adam Śliwicki z Bractwa Rycerskiego Spod Nordowej Gwiazdy.

Wojska krzyżackie zostaną rozgromione przez polskich żołnierzy. Walka będzie zacięta, jednak po zabiciu dowódcy armii krzyżackiej wszystko stanie się jasne. Śmierć poniosą trzy czwarte Krzyżaków.

Bitwa pod Świecinem uważana jest przez historyków za punkt zwrotny w działaniach wojny trzynastoletniej, ponieważ wkrótce po niej wojska polskie rozpoczęły ofensywę militarną, spychając Krzyżaków do obrony. Bitwa wykazała zdolności polskiego dowódcy i pozbawiła Krzyżaków wojsk na lewym brzegu Wisły.

Przygotowania prowadzone przez pasjonatów trwają cały rok. Dzięki temu całe pole usłane jest namiotami oraz licznymi atrakcjami. W inscenizacji udział weźmie ponad stu odtwórców i około 20 koni.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...