17.07.2015 08:42 0

Dopalacze: 125 podejrzeń zatruć w Pomorskiem

Z powodu zatrucia dopalaczami do śląskich szpitali trafiło ponad 200 osób. Kilka dni temu, najprawdopodobniej z tego samego powodu, do lecznicy w Rzeszowie przewieziono 23-latka, którego nie udało się uratować. W tym roku na Pomorzu dopalacze nie doprowadziły nikogo do śmierci, ale warto wiedzieć, że uruchomiono specjalną infolinię. Pod bezpłatny numer mogą dzwonić wszyscy, którzy chcą uzyskać informacje o dopalaczach, skutkach ich zażycia oraz sposobach leczenia.

Obecnie w całej Polsce trwa walka z dopalaczami. Prowadzone są intensywne kontrole realizowane przez policję i służby sanitarno–epidemiologiczne.

  • Według danych Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku, od początku roku na terenie województwa pomorskiego zarejestrowano 125 podejrzeń zatruć dopalaczami – czytamy na stronie Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zdaniem wejherowskiej policji, obecnie na terenie powiatu nie ma sklepów czy innych punktów, w których sprzedawane byłyby środki narkotyczne.

  • Dzielnicowi prowadzą bieżące rozpoznanie pod kontem ewentualnie nowo powstałych punktów sprzedaży dopalaczy. Informuję również, że w trakcie minionego roku szkolnego przeprowadzane w placówkach odbywały się spotkania z młodzieżą gimnazjalną oraz ponadgimnazjalną, podczas których omawiano zagadnienie dopalaczy oraz środków narkotycznych – informuje st. asp. Anetta Potrykus, Oficer Prasowy KPP w Wejherowie.

Dopalacze, stanowią preparaty zawierające w swym składzie substancje psychoaktywne, które zagrażają życiu i zdrowiu. Ich produkcja, sprzedaż i reklamowanie są w Polsce ustawowo zakazane. Większość takich środków ma postać tabletek lub mieszanek do palenia.

  • Bardzo ważne jest uświadomienie młodym ludziom, że dopalacze to trucizna i zażywanie ich może wiązać się z poważnym ryzykiem. Reagujmy, jeśli w naszym towarzystwie ktoś zamierza zażyć te substancje i stanowczo odmawiajmy, gdy nas do tego namawia. Nie warto ryzykować własnego życia – apeluje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Przypominamy, że od 1 lipca br. dopalacze są traktowane na równi z narkotykami, zatem nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.

WAŻNE TELEFONY

800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.

116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 20:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz http://www.116111.pl/napisz . Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących dopalaczy.

800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem [email protected] pomoc@800100100.pl . W 2014 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z dopalaczami.

800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...