Najmłodsi Polacy wkrótce znajdą się w niechlubnej europejskiej czołówce, jeśli chodzi o najszybciej tyjących. Z najnowszych badań wynika, że ponad 22 proc. uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów ma nadwagę lub cierpi na otyłość.
W latach 70. zbyt dużą masę ciała miał zaledwie co dziesiąty polski uczeń. Obecnie już co piąte dziecko w wieku szkolnym ma kłopoty z wagą. Największy problem, czyli wskaźnik BMI 25 i powyżej, mają dzieci mieszkające w woj. mazowieckim (32 proc.), z kolei najrzadziej kłopot ten występuje w woj. śląskim (16,5 proc.). Na Pomorzu wskaźnik ten wynosi 19 proc.
[ANKIETA]81_prawo[/ANKIETA]
Skala problemu wśród dzieci i młodzieży nie jest jednak tak duża, jak u dorosłych. Obecnie ponad 64 proc. mężczyzn w Polsce ma nadmierną masę ciała. Sytuacja wygląda nieco lepiej wśród kobiet, gdzie odsetek otyłych sięga 49 proc.
Zdaniem ekspertów ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) epidemia otyłości będzie coraz większym utrapieniem europejskiej społeczności. Obecnie w tej kwestii przodują takie kraje jak: Grecja, Węgry oraz Wielka Brytania. Należy pamiętać, że otyłość nie tylko jest chorobą, ale nierzadko stanowi także przyczynę innych schorzeń oraz chorób przewlekłych.
Głównym powodem cywilizacyjnego problemu z nadwagą jest zmiana stylu życia, który spowodował ograniczenie aktywności fizycznej i spożywanie nadmiernej ilości wysokokalorycznej żywności.
Obecnie otyłość stanowi największe zagrożenie dla zdrowia publicznego, nie tylko w Polsce i Europie, ale na całym świecie. Eksperci alarmują, że bez wprowadzenia zmian w przemyśle spożywczym, sektorze ochrony zdrowia oraz systemie edukacji, problem może urosnąć do rangi pandemii.