09.04.2015 13:23 0 red. / muzeumemigracji.pl

'Rzecz z historią' poszukiwana w Gdyni

Otwierające się latem Muzeum Emigracji w Gdyni od ponad trzech lat prowadzi akcję zbierania pamiątek. Aby przedstawić historię, która obejmuje cały świat i wiele dekad, placówka już poszukuje pamiątek, w tym m.in. fotografii, listów, dokumentów czy przedmiotów osobistych. Akcja zbierania cennych pamiątek od teraz prowadzona jest pod nazwą „Rzecz z historią”.

Wśród darczyńców Muzeum Emigracji w Gdyni znalazł się między innymi słynny fotograf, Chris Niedenthal.

  • Moja matka, Helena Niedenthal, z domu Łyżwańska, zmarła w Londynie w 2001 roku. Po jej śmierci, pod schodami naszego rodzinnego domu znalazłem starą, tekturową walizeczkę. Na niepozornym, przyklejonym do wieczka papierku mama napisała, że właśnie z tą walizką wyjechała z Polski we wrześniu 1939 roku - tak rozpoczyna się opowieść, którą Chris Niedenthal dołączył do przedmiotów przekazanych Muzeum Emigracji w Gdyni.

Trwająca od trzech lat akcja zbierania pamiątek emigracyjnych, w ramach której pozyskano już ponad 4 000 obiektów, od teraz zaczyna działać pod hasłem „Rzecz z historią”.

Ludzkie historie i rodzinne opowieści – to one zapisane są w rzeczach, które towarzyszyły Polakom podczas wyjazdów z kraju, a potem w nowym życiu, już za granicą. Muzeum Emigracji w Gdyni od trzech lat prowadzi akcję zbierania emigracyjnych pamiątek. Dziś zaczyna ona funkcjonować pod nową nazwą – „Rzecz z historią”.

To naturalne rozwinięcie wcześniejszych działań – tym razem ze szczególnym naciskiem na przedmioty mające głęboki i osobisty związek z historiami ludzi. Zachęcamy do włączenia się we wspólne dokumentowanie i opowiadanie o losach Polaków na wszystkich kontynentach. Czekamy na listy, zdjęcia, przedmioty osobiste związane z emigracją lub życiem za granicą.

Wyjątkowe przedmioty podarowane przez słynnego fotografa to tylko kilka z ponad 4 000 przedmiotów pozyskanych do tej pory przez Muzeum Emigracji w Gdyni. Są wśród nich między innymi rzeczy pochodzące z polskich transatlantyków z „Batorym” na czele, które pokazują fenomen Gdyni oraz Dworca Morskiego. Są to przedmioty związane z podróżami lądowymi, morskimi, lotniczymi, jak i wielowiekową obecnością Polaków na całym świecie. Pochodzą one z Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii czy Zimbabwe.

Do akcji zbierania pamiątek może włączyć się każdy. Więcej informacji: [email protected] lub pod numerem telefonu 58 623 31 79.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...