31.03.2011 15:33 0

Od jutra rachmistrz może zapukać do naszych drzwi

Już od jutra do 30 czerwca 2011 r. na terytorium naszego kraju zostanie przeprowadzony narodowy spis powszechny ludności i mieszkań. Niektórzy z nas skorzystają z elektronicznej formy tego spisu, do innych zadzwoni ankieter a do jeszcze innych zapuka do drzwi rachmistrz.

Policjanci apelują do wszystkich mieszkańców o ostrożność i każdorazowe sprawdzenie czy rachmistrz posiada identyfikator z jego i urzędu danymi. Dodatkowo możemy potwierdzić jego tożsamość w urzędzie statystycznym lub gminnym biurze spisowym.

Od 1 kwietnia do 30 czerwca 2011 r. na terenie całej Polski przeprowadzony zostanie narodowym spis powszechny ludności i mieszkań. Już od 8 kwietnia br. możemy się spodziewać rachmistrzów, którzy mogą zapukać do naszych drzwi. Będą oni przeprowadzać wywiady bezpośrednie przy wykorzystywaniu przenośnych urządzeń elektronicznych wyposażonych w aplikacje niezbędne do przeprowadzenia tego spisu.

Gdyńscy policjanci apelują do wszystkich mieszkańców, aby przed wpuszczeniem przedstawiciela urzędu statystycznego do swojego domu, sprawdzili czy jest tym, za kogo się podaje.

O czym należy wiedzieć:

1.Rachmistrz spisowy jest osobą przeszkoloną z zakresu tematyki powszechnego spisu ludności i mieszkań oraz z obsługi urządzenia elektronicznego. 2. Podczas pracy rachmistrz posługuje się umieszczonym na widocznym miejscu identyfikatorem zawierającym jego zdjęcie, imię i nazwisko oraz pieczęć urzędu statystycznego, który wydał identyfikator. 3. Rachmistrz spisowy może prowadzić spis tylko i wyłącznie za okazaniem identyfikatora. 4. Rachmistrz wprowadza dane spisowe bezpośrednio do urządzenia elektronicznego. 5. Zebrane dane spisowe objęte są ochroną prawną. Rachmistrz nie może nimi swobodnie dysponować, udostępniać ich osobom trzecim ani kopiować. 6. Rachmistrzowi spisowemu wykonującemu czynności w ramach prac spisowych przysługuje ochrona prawna przewidziana dla funkcjonariuszy publicznych.

Informujemy ponadto, że tożsamość rachmistrza i jego uprawnienia można potwierdzić w urzędzie statystycznym lub gminnym biurze spisowym.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24