26.09.2014 16:05 0
Wspólne inwestycje w edukację i transport, usprawnienia w pracy urzędów i obsługi mieszkańców, ułatwienia na rynku pracy, promocja wszystkich samorządów na Tragach Nieruchomości w Cannes – to początek listy zadań realizowanych przez GOM. Mijają trzy lata od powstania Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego.
Podczas trzech lat działania GOM-u powstało kilkanaście spółdzielni socjalnych na terenie obszaru metropolitarnego, pozyskano 2 mln zł na niską emisję, co pozwoli dokonać audytu energetycznego obiektów użyteczności publicznej w każdej gminie, każdym powiecie obszaru metropolitarnego. Oprócz tego przeprowadzono kilka przetargów na zakup energii elektrycznej i ropy naftowej.
Oprócz tego wprowadzono swobodę wyboru miejsca działalności gospodarczej objętej wsparciem PUP. Bezrobotni mogą otworzyć firmę w Gdańsku, Malborku lub Wejherowie bez względu, który powiatowy urząd pracy przyznał im na to środki. GOM zainicjował i koordynuje budowę transportowych węzłów integracyjnych, które zwiększą komfort podróżowania po metropolii.
Z inicjatywą powstania organizacji metropolitalnej wyszedł właśnie prezydent Gdańska. Na początku 2011 r. zaprosił do dyskusji nad problematyką metropolitalną kilkudziesięciu samorządowców, którzy w czerwcu podpisali deklarację przystąpienia do stowarzyszenia, a 15 września 2011 r. powołali je do życia. Formalnie organizacja została zarejestrowana 6 października. W 2011 r. GOM liczył 29 samorządów. Dziś jest ich w składzie stowarzyszenia 49.