Gdynia tętni filmowym życiem! Gwiazdy i twórcy filmowi walczący o Złote Lwy podczas 39. Festiwalu Filmowego w Gdyni zagościli w wyjątkowym dla kinematografii miejscu – Gdyńskim Centrum Filmowym. Ostatniego dnia Festiwalu, 20 września, filmowcy świętowali ukończenie ważnego etapu budowy Centrum – na budynku została zawieszona wyjątkowa filmowa wiecha. To znak, że zakończenie budowy coraz bliżej i doskonała wiadomość dla mieszkańców Gdyni i Pomorza, miłośników kina, amatorów i zawodowych filmowców, pisarzy, aktorów i muzyków. Gdyńskie Centrum Filmowe to miejsce stworzone dla ludzi ciekawych świata – tutaj tętnić będzie filmowe życie, a inspirujące wydarzenia staną się codziennym świętem. Zakończenie budowy GCF-u planowane jest na drugą połowę 2015 r.
– To dla nas wyjątkowy i bardzo intensywny czas, cała Gdynia żyje teraz filmem. Mnie ta inicjatywa cieszy jak mało kogo. Powstanie Gdyńskiego Centrum Filmowego stwarza idealną przestrzeń do realizacji wydarzeń edukacyjnych, kulturalnych i artystycznych związanych z filmem i sztukami audiowizualnymi – mówi Leszek Kopeć, dyrektor Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz Gdyńskiej Szkoły Filmowej. – Z GCF-u organizator i producent Festiwalu Filmowego w Gdyni, Pomorska Fundacja Filmowa, zarządzać będzie tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskiej branży filmowej. W Centrum kształcić się będą również młodzi reżyserzy, a w przyszłości producenci form audiowizualnych oraz aktorzy. W GCF-ie tętnić będzie filmowe życie: kino studyjne z ambitnymi propozycjami, spotkania z filmami Planete+ Doc Film Festiwal, Pomorskie Warsztaty Filmowe, Gdyńskie Warsztaty Operatorskie i Scenariopisarskie, filmowy konkurs młodych twórców „Albatrosy” oraz Krótkich Form Filmowych „Cisza na planie”, Szkolne Warsztaty Filmowe i Ogólnopolski konkurs wiedzy o filmie. Mógłbym długo wymieniać – dodaje dyrektor Kopeć.
W centrum Gdyni, blisko filmu, blisko ludzi
Powstanie Gdyńskiego Centrum Filmowego to część projektu nowego centrum Gdyni, który na zawsze zmieni charakter oraz funkcje tego miejsca. W 2015 roku, w samym sercu Gdyni, blisko szerokiej plaży, Muzeum Miasta i Muzeum Marynarki Wojennej, w przestrzeni pomiędzy odnowionymi Teatrem Muzycznym oraz Hotelem Gdynia, Baltiq Plaza przy ulicy Świętojańskiej i Parkiem Rady Europy, powstaną nowe, wyraziste i spójne architektonicznie obiekty – Gdyńskie Centrum Filmowe, Plac Grunwaldzki, kolejka na Kamienną Górę oraz parking podziemny.
Plac Grunwaldzki stanie się przyjazną przestrzenią pełną zieleni i zachęcającą do wypoczynku nie tylko w filmowym klimacie. Powierzchnia Placu Grunwaldzkiego obrośnie trawą, stanie się przestrzenią przyjazną i zachęcającą do wypoczynku. Zasiadając wygodnie w udostępnionych na Placu Grunwaldzkim leżakach, lub bezpośrednio na trawie, będzie co oglądać. Miejsce stanie się forum spotkań widzów i uczestników wydarzeń artystycznych, koncertów muzycznych i projekcji filmowych. Charakterystycznym symbolem Placu będzie odrestaurowana i podświetlona kolorowymi diodami Scena „MUSZLA” tętniąca różnorodnością wydarzeń jak np. koncerty muzyki poważnej, koncerty fortepianowe, pojedynki dj-skie i hip-hopowe, występy artystów performance, parkiety taneczne współorganizowane przez gdyńskie szkoły tańca, nocne projekcje filmowe i wiele innych.
Dodatkowo uruchomiona zostanie bezpłatna kolejka szynowa, która połączy teren Placu Grunwaldzkiego z Kamienną Górą. Od 2015 r. bezpośrednio z Placu będzie można wjechać na taras widokowy na Kamiennej Górze wagonikiem kolejki szynowej, by w pełni korzystać z terenów rekreacyjnych położonych w samym sercu miasta. Natomiast pod Placem powstanie niezwykle potrzebny w centrum miasta parking podziemny mieszczący 179 ogólnodostępnych miejsc postojowych.
Jedno miejsce, wiele zadań i możliwości.
W Gdyńskim Centrum Filmowym znajdzie się Kino Studyjne prezentujące każdego dnia wybitne produkcje filmowe. W trzech salach, które pomieszczą odpowiednio 45, 96 i 226 osób, prezentowane będzie kino ambitne, artystyczne, wielokrotnie nagradzane lub dostrzeżone przez polską i światową krytykę filmową. Ponadto, w Kinie Studyjnym będzie działał Klub Filmowy Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Tutaj odbywać się będą także przeglądy tematyczne realizowane wspólnie z gdyńskimi instytucjami kulturalnymi, na przykład „Architektura w kinie” z udziałem Muzeum Miasta Gdyni lub przegląd światowych filmów muzycznych w trakcie trwania Festiwalu Open’er.
Pomorska Fundacja Filmowa, organizator i producent Festiwalu Filmowego w Gdyni, zarządzać będzie tym największym i najbardziej prestiżowym wydarzeniem w polskiej branży filmowej właśnie z GCF-u. Znaczna część z ponad 40 000 widzów, którzy corocznie uczestniczą w projekcjach konkursowych i imprezach towarzyszących Festiwalowi, będzie mogła korzystać z oferty GCF-u. Uroczyste projekcje filmów konkursowych odbywać się będą w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Natomiast część projekcji będzie odbywała się także w trzech salach kinowych GCF-u, a niektóre wydarzenia festiwalowe, spotkania z twórcami oraz warsztaty filmowe – w Auli Gdyńskiej Szkoły Filmowej.
W Gdyńskim Centrum Filmowym swoją siedzibę będzie miała Gdyńska Szkoła Filmowa – profesjonalne studium filmowe. Obecnie Szkoła kształci zdolnych młodych reżyserów. W GCF-ie, pod opieką reżysera Roberta Glińskiego, Gdyńska Szkoła Filmowa zamierza otworzyć dwa nowe wydziały: dwuletni aktorstwa filmowego oraz roczny producentów form audiowizualnych. Zajęcia dla studentów w Gdyńskim Centrum Filmowym będą się odbywały w nowocześnie wyposażonych salach wykładowych oraz salach do ćwiczeń filmowych, niektóre zajęcia prowadzone będą w salach montażowych, studio dźwiękowym oraz pracowni fotograficznej. Słuchacze będą mogli korzystać z dobrze wyposażonej biblioteki i filmoteki oraz klubu studenckiego.
Dla ceniących doskonałą kuchnię i unikatowy klimat w GCF-ie czekać będzie Restauracja „Filmowa” z bogatym programem imprez klubowych dla mieszkańców Gdyni oraz odwiedzających obiekt turystów. W restauracji, szczególnie w okresie Festiwalu Filmowego, spotkać będzie można gwiazdy polskiego kina i znanych artystów, muzyków i literatów. Tutaj skoncentruje się życie towarzyskie całego gdyńskiego środowiska filmowego.
Przyjazne i twórcze miejsce spotkań
Gdyńskie Centrum Filmowe to miejsce spotkań tych, którzy kochają film – profesjonalistów i pasjonatów. To także miejsce dla tych, którzy dopiero odkryją w sobie zainteresowanie kinematografią. Przyjazne, otwarte na ludzi i ich pomysły, nowoczesne. GCF będzie miejscem tętniącym życiem i zachęcającym do twórczej pracy. I przede wszystkim takim, w którym chce się przebywać.