Hel wstąpił do Gdańskiego Obszaru Metropolitarnego, tak zadecydowali radni na ostatniej sesji podejmując w tej sprawie uchwałę. Przynależność do GOMU ma pozwolić na szybszą realizację ważnych dla miasta inwestycji: m.in. budowy przystani żeglarskiej w miejscu dawnego portu wojennego i remoncie 12 km ścieżeczki rowerowej.
Hel jest pierwszym samorządem Półwyspu Helskiego i pierwszym w całym powiecie puckim, który wstąpił do GOM-u. Powodem były korzyści finansowe. Gmina liczy bowiem na udział w rozdaniu ponad miliarda złotych, które Unia Europejska przeznaczyła na rozwój obszarów metropolitarnych.
Gminie zależy między innymi na budowie przystani żeglarskiej w dawnym porcie wojennym. Chce aby jej realizacja znalazła się w planie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Do związku ZIT Hel dołączył kilka tygodni temu, teraz pora na Gdański Obszar Metropolitarny
O korzyściach, które płyną z przynależności do GOM-u przekonywał prezydent Gdańska.
Przyjęta uchwała stowarzyszeniowa była jednogłośna, dwoje radnych wstrzymało się od głosu. Mają wątpliwości czy wstąpienie do GOM-u rzeczywiście przyśpieszy rozwój miasta.
Za przynależność gmina będzie musiała zapłacić roczną składkę w wysokości nieco ponad 6 tysięcy złotych.
Obecnie Gdański Obszar Metropolitarny zrzesza 40 miast i gmin oraz 8 powiatów. W latach 2014-2020 może dostać z Unii Europejskiej około 1 mld złotych. To pewnego rodzaju nagroda za sformalizowanie współpracy samorządów i opracowanie wspólnej koncepcji rozwoju. Pieniądze przeznaczone będą na inwestycje w poszczególnych gminach.