04.10.2010 13:34 0

Pomorze ubiega się o dotacje na schetynówki

Zakończyło się przyjmowanie wniosków o dofinansowanie inwestycji drogowych w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011, czyli tak zwanych schetynówek. Do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęły 103 wnioski na kwotę ponad 170 mln zł.

Samorządy na Pomorzu ubiegają się o dotacje na modernizację i budowę dróg. Wnioski przyjmowano od 1 września. Do Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego wpłynęło 31 wniosków powiatów na kwotę 62,6 mln zł i 72 wnioski gmin na 107,5 mln. Województwo pomorskie otrzyma na ten cel 56,5 mln zł, zatem samorządy nie otrzymają pełnej potrzebnej im kwoty. Dotacje zostaną rozdzielone po połowie między gminy i powiaty.

Obecnie wojewódzka komisja do spraw oceny projektów zajmuje się formalną i merytoryczną oceną zgłoszonych wniosków. 30 października zostaną opublikowane ich listy rankingowe. Preferowane są projekty poprawiające bezpieczeństwo na drogach, rozwiązujące problemy komunikacyjne oraz wspólne inwestycje sąsiadujących se sobą samorządów.

W 2009 roku w ramach programu wyremontowano 90 km dróg gminnych i powiatowych. W bieżącym roku państwo finansuje budowy i remonty ok. 200 km pomorskich dróg.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych 2008-2011 autorstwa Grzegorza Schetyny ma na celu finansowe wsparcie budowy i remontów dróg gminnych i powiatowych. Co roku na ten cel jest przeznaczany 1 mld zł ze środków budżetu państwa. Fundusze są dzielone między wszystkie województwa. Dofinansowanie jednego projektu wynosi 50%, jednak nie może przekraczać 3 mln zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24