Zakończył się pierwszy cykl wspólnych patroli Straży Miejskiej i Straży Granicznej. Funkcjonariusze kontrolowali miejsca przebywania osób żebrzących i sprawdzali legalność ich pobytu.
Jarmark Dominikański to okres, gdy do Gdańska przejeżdża nie tylko najwięcej turystów, ale również osób zajmujących się żebractwem. Ulice i skwery są pełne spacerowiczów, którzy odpowiednio i przekonywująco proszeni ulegają współczuciu i sięgają do portfeli by wspomóc finansowo osobę żebrzącą.
Nie istnieje jeden uniwersalny profil człowieka żebrzącego; są to osoby różnej, płci, wieku i narodowości. Część z nich to obywatele państw spoza Unii Europejskiej, którzy mogą nielegalnie przebywać na terytorium RP. Wspólne patrole Straży Granicznej i Miejskiej kontrolowały miejsca, w których najczęściej dochodzi do wyłudzania pieniędzy przez osoby żebrzące jednocześnie sprawdzając m.in. legalność pobytu obcokrajowców w Polsce.
Niestety, działania reakcyjne służb mundurowych, jakkolwiek byłyby skuteczne, nie zlikwidują problemu, którego klucz leży w zmianie postaw i świadomości. Ludzie powinni sobie uzmysłowić, że dawanie pieniędzy osobie żebrzącej nie jest niesieniem pomocy, lecz umacnianiem żebrzącego w jego patologicznej sytuacji.