Politycy nie zabijajcie polskich mediów

15.08.2013 13:28 0

Święto kaszubskiej flagi po raz drugi

18 sierpnia bieżącego roku, już po raz drugi w historii, Kaszubi obchodzić będą Swiãto Kaszëbsczi Fanë/Święto Flagi Kaszubskiej. Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednota wybrało właśnie ten dzień, by całemu światu przypomnieć o czarno-żółtych barwach, będących wyróżnikiem tożsamości Kaszubów.

W ubiegłym roku Kaszëbskô Jednota zorganizowała obchody tego święta współpracując z Radiem Kaszëbë, Kaszubskim Instytutem Rozwoju z Kościerzyny oraz z Wilno Heritage Society z Kanady. Kulminacja miała miejsce na rynku w Wejherowie, choć był to dzień, w którym Kaszubi z całego świata mieli okazję do wspólnego oddania czci barwom symbolizującym ich ciężką pracę oraz jej efekty.

W tym roku 18 sierpnia spotykamy się w Kartuzach. Kaszëbskô Jednota zaprasza w samo południe, o 12.00, na kartuski rynek, gdzie zostanie wciągnięta flaga kaszubska na stojący tam maszt i odśpiewamy hymn „Zemia Rodnô”. Następnie wszyscy udadzą się na grób Aleksandra Majkowskiego spoczywającego na cmentarzu opodal kartuskiej kolegiaty.

18 sierpnia to szczególna data w historii Kaszubów, gdyż przypomina o pierwszym publicznym wywieszeniu czarno-złotych chorągwi oraz chorągwi z czarnym gryfem na złotym polu podczas zjazdu założycielskiego Zrzeszenia Regionalnego Kaszubów w 1929 roku w Kartuzach, którego pierwszym prezesem został Aleksander Majkowski.

Koło stowarzyszenia Kaszëbskô Jednota w Luzinie zaprasza wszystkich chętnych do wspólnego świętowania w dniu Święta Kaszubskiej Flagi od godziny 15.00. Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia grobu profesora Gerarda Labudy – zasłużonego dla Kaszub historyka związanego z tą wsią. Ponadto w luzińskiej Harcówce młodzi działacze przybliżą sens świętowania, a wieczorem odbędzie się ognisko i mecz ultimate frisbee pomiędzy członkami KJ a Resztą Świata.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...