02.07.2013 11:02 0

Odkrywamy tajemnicę kościoła Św. Anny w Wejherowie

fot. Leszek Spigarski

Kościół klasztorny w Wejherowie pw. św. Anny zbudowano w latach 1648-1651, w kolejnych wiekach ulegał rozbudowie. Jego powstanie związane jest z postacią Jakuba Wejhera, czego wyrazem są spoczywające w podziemiach kościoła doczesne szczątki tej postaci. Tylko niektórzy mieszkańcy miasta wiedzą, że właśnie w tej świątyni znajduje się najstarsze malowidło ścienne w Wejherowie.

Kościół klasztorny poświęcono w 1651 roku, dokonał tego pierwszy gwardian konwentu wejherowskiego. 17 września 1973 roku ówczesny biskup chełmiński erygował przy kościele parafię pw. św. Anny.

Malowidło powstało na zlecenie drugiej żony Jakuba Wejhera, czyli Joanny Katarzyny. Dzieło uległo renowacji w 2012 roku. Przedstawia fundatorów kościoła i klasztoru oraz Chrystusa wraz ze św. Franciszkiem. Jego autorem jest Stanisław Kłosowski.

  • Malowidło ścienne znajdujące się w tle ołtarza głównego kościoła pw. św. Anny jest najstarszym malowidłem tego typu w Wejherowie. Obraz namalowany w 1658 roku przez polskiego artystę z gdańskiego cechu malarskiego, czyli Stanisława Kłosowskiego, przedstawia fundatorów Kalwarii i klasztoru - Jakuba Wejhera z pierwszą żoną Anną Elżbietą, na tle krajobrazu Wejherowa i Kalwarii - wyjaśnia Leszek Spigarski, fotograf i przewodnik po Kalwarii Wejherowskiej.

Na dole malowidła znajduje się opis w języku łacińskim, który przedstawia informację o dacie urodzin i wieku w którym znajdowali się jego bohaterowie w momencie śmierci oraz wyjaśnia kto był głównym fundatorem kościoła, miasta i Kalwarii.

fot. Leszek Spigarski

fot. Leszek Spigarski

fot. Leszek Spigarski

fot. Leszek Spigarski

fot. Leszek Spigarski


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...