Wejherowski szpital ma nową pracownię bronchoskopii. Za blisko 300 tysięcy złotych udało się zaadaptować nieużywane dotąd pomieszczenie i wyposażyć je w sprzęt najwyższej klasy. Dzięki temu pacjenci mający problemy z układem oddechowym, pacjenci u których podejrzewa się zmiany nowotworowe bądź wymagający usunięcia ciała obcego i odessania zalegającej wydzieliny będą to mogli uczynić w tutejszym szpitalu.
Pracownia ta będzie przeznaczona do diagnostyki najczęstszego nowotworu jaki występuje w populacji polskiej wśród mężczyzn i drugiego co do częstości występującego u kobiet. W niektórych krajach typu Dania, gdzie palenie u kobiet jest jeszcze bardziej popularne, rak jest na pierwszym miejscu.
Szpitala w Wejherowie nie byłoby stać na zakup tak drogiego sprzętu i wyremontowanie pracowni. Dzięki niej wprowadzono nową jakość do tego ośrodka.
- Jest nowa lokalizacja i nowy sprzęt, który zakupiliśmy dla tej pracowni badań bronchoskopowych i spirometrycznych. Taka pracownia funkcjonowała wcześniej w innym miejscu, w dużo gorszych i trudniejszych warunkach i na sprzęcie, który był już wyeksploatowany. Stąd też nasza prośba w ubiegłym roku do samorządów, do sponsorów o pomoc w zorganizowaniu nowej lokalizacji pracowni, wyremontowaniu pomieszczeń oraz zakupie sprzętu - informuje Andrzej Zieleniewski, Dyrektor Naczelny Szpitala w Wejherowie.
Nowy sprzęt oznacza szybszą diagnozę, dzięki której decyzja o rozpoczęciu leczenia pacjenta podejmowana jest natychmiast.
- Najważniejsze jest to co uzyskamy jeżeli chodzi o diagnostykę chorób układu oddechowego. Mamy dwie części. Pierwszą z nich jest bronchoskopia, a więc zajrzenie do drzewa oskrzelowego, obejrzenie jego wnętrza, co ma zasadnicze znaczenie w diagnostyce chorób nowotworowych. Możemy ten nowotwór nie tylko zobaczyć we wczesnej fazie, kiedy te objawy nie są mocno wyraźne. We wczesnej fazie, czyli w fazie, kiedy możemy efektywnie leczyć, możemy pobrać wycinki i rozpocząć drogę, która doprowadzi do wyleczenia pacjenta. Druga część tych pracowni to spirometria - badania czynnościowe układu oddechowego. Pomocne są one w diagnostyce chorób oskrzeli - wyjaśnia Krzysztof Bigus, Kierownik Pracowni Diagnostycznych Oddziału Chorób Płuc w Wejherowie.
Sprzęt uzyskał również wsparcie z Urzędu Miasta Wejherowa, Gminę Puck i indywidualnych darczyńców.
- Na przestrzeni ostatniego czasu zauważamy, że rak jest chorobą, która zaczyna się bardzo mocno rozwijać. Jest to jedno z największych zagrożeń dla naszych mieszkańców. Każdy sprzęt, który pozwala zdiagnozować i jak najszybciej pokazać, że jest wymagane leczenie, uważam że służy mieszkańcom - wyjaśnia Krzysztof Hildebrandt, Prezydent Wejherowa.
Dzięki nowoczesnej diagnostyce choroby można efektywniej leczyć. Szacuje się, że za parę lat choroby płuc będą trzecią co częstotliwości przyczyną umieralności ludzi na świecie.