Gdańsk zbadał oczekiwania mieszkańców i turystów, jakie mają wobec miejskich plaż. Badanie przeprowadzono on-line na stronie www.gdansk.pl za pomocą ankiety. Wzięło w nim udział 1045 osób. Otrzymane wyniki posłużą teraz do opracowania szczegółowej koncepcji, co faktycznie można na plażach zrobić i ile to będzie kosztowało. Część postulatów zostanie zrealizowana już w zbliżającym się sezonie plażowym.
Wyniki badan pokazały, że kąpieliskami strzeżonymi, z których najczęściej korzystają ankietowani jest kąpielisko w Brzeźnie 32,44% i w Jelitkowie 23,73%. Wybierając strzeżone plaże w Gdańsku mieszkańcy i turyści kierują się następującymi czynnikami: bliską lokalizacją 53%, dogodnym dojazdem 49%, walorami przyrodniczymi otoczenia plaży 37%, dostępnością parkingów i niewielką liczba odwiedzających po 27%.
Korzystający z plaż w Gdańsku chcieliby:
W przypadku plaż niestrzeżonych najczęściej wybierane są: kąpieliska w Brzeźnie 22,41%, na Przymorzu 18,10%, w Jelitkowie 14,66%. Na korzystanie z nich ankietowani decydują się ze względu na: walory przyrodnicze 51%, niewielką liczbę odwiedzających 49%, dogodny dojazd 34% i bliską lokalizację 32%.
Niezależnie od wyników ankiet Gdańsk już w tym sezonie zadba o lepszą infrastrukturę przy i na samych plażach. Powstały parkingi dla rowerów – Jelitkowo (30 miejsc), Brzeźno (48 miejsc) i Stogi (30 miejsc).
MOSiR w Gdańsku udostępni zwiększona liczbę utwardzonych pomostów prowadzących do wody. Będą one umiejscowione na ośmiu kąpieliskach:
Zgodnie z życzeniem ankietowanych w liczbie 5 zostaną udostępnione dodatkowe boiska do gry w piłkę nożną, ręczną i siatkową.
W pasie nadmorskim na terenie Gdańska zostanie ustawionych 700 koszy na śmieci.
Jeden z postulatów dotyczył dodatkowych toalet.