20.06.2013 16:06 0

Darius Maskoliunas znowu w Sopocie!

Nowym trenerem koszykarzy Trefla został Darius Maskoliunas. Litwin po ośmiu latach od zakończenia kariery zawodniczej wraca do Sopotu w roli szkoleniowca pierwszej drużyny.

• Podpisanie kontraktu z Dariusem Maskoliunasem latem 1999 roku było jednym z najważniejszych momentów w historii sopockiej koszykówki. Pozyskanie kapitana najlepszej klubowej drużyny w Europie było początkiem pięknego okresu, w którym z sezonu na sezon poprawialiśmy swój wynik w polskiej ekstraklasie, aż w końcu w 2004 roku zdobyliśmy upragnione mistrzostwo Polski – wspomina Kazimierz Wierzbicki, właściciel Trefla Sopot.

Popularny „Moska” rozegrał w Sopocie sześć sezonów, z trzymiesięczną przerwą w sezonie 2003/04. Jako zawodnik wywalczył z Treflem pięć medali mistrzostw Polski - dwa złote, dwa srebrne i jeden brązowy, dwukrotnie zdobył także Puchar Polski. W europejskich pucharach pomógł zespołowi awansować do fazy Top16 Euroligi, finału Pucharu Mistrzów FIBA, a także dwa razy do ćwierćfinału Pucharu Koraca. Po wywalczeniu drugiego mistrzostwa Polski, w sezonie 2004/05 zakończył karierę zawodniczą. Nowy trener Trefla w swojej kolekcji ma także brązowy medal olimpijski, pięć tytułów mistrza Litwy oraz triumf w Eurolidze w 1999 roku.

O zatrudnieniu Maskoliunasa w Sopocie zadecydowała jednak przede wszystkim jego dotychczasowa kariera trenerska. Przez ostatnie lata pracował w dwóch najsilniejszych i najbardziej utytułowanych litewskich klubach, Żalgiris Kowno i Lietuvos Rytas Wilno, w obu w roli asystenta, a następnie pierwszego trenera. W 2012 roku z drużyną juniorów z Wilna wygrał prestiżowy turniej dla młodych zawodników, organizowany rokrocznie przy okazji Final Four Euroligi. Obecnie jest członkiem sztabu szkoleniowego reprezentacji Litwy, która wystąpi na wrześniowych Mistrzostwach Europy w Słowenii.

• Zawsze powtarzałem, że Sopot to mój drugi dom i mimo upływu czasu wciąż mam tu wielu przyjaciół, z którymi utrzymuję kontakt – powiedział Darius Maskoliunas - Przez ostatnie lata z dużą sympatią obserwowałem sukcesy odnoszone przez Trefla. Kiedy prezes Andrzej Dolny złożył mi propozycję pracy w roli trenera, nie zastanawiałem się zbyt długo i po ustaleniu koniecznych szczegółów byłem gotów do zawarcia umowy. Pamiętam, że kiedy przybyłem tu 14 lat temu, rozpoczęliśmy wspólną drogę, która doprowadziła nas aż do Euroligi. Teraz, już jako trener, znów czuję, że może to być początek czegoś wielkiego.

Kontrakt z Dariusem Maskoliunasem został podpisany na jeden sezon.