Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów. Referencyjna stopa procentowa wynosić będzie 3,00 proc. w skali rocznej. Po ogłoszeniu decyzji NBP rozpoczęła się fala komentarzy i dyskusji prowadzonych przez ekonomistów, finansistów i dziennikarzy. Co jednak wynika z tych dyskusji dla przeciętnego Polaka? Jakie decyzje finansowe powinien teraz podjąć?
Z pewnością jest to dobra wiadomość dla osób, które mają kredyt złotówkowy w banku. Obniżenie stóp procentowych oznacza bowiem jedno: spadek wysokości miesięcznych rat. Jeśli ktoś zaciągnął zobowiązanie finansowe w zeszłym roku to oprocentowanie jego kredytu spadnie z 6,5 proc. do 4,25 proc. W efekcie, dla kredytobiorcy zostanie więcej pieniędzy w kieszeni. Dlatego jest to dobry czas dla niezdecydowanych na podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu.
Często jest tak, że kiedy jedni zyskują inni tracą. W klimacie spadających stóp procentowych banki obniżają oprocentowanie lokat. Wśród Polaków jest to popularny sposób oszczędzania, w 2012 roku zdeponowano na nich 277 mld zł. Do tej pory najlepsze lokaty pozwalały na realne zarobki w granicach 1-2,5% (w zależności od poziomu inflacji). Polacy szybko reagują na zmiany, po pierwszej obniżce stóp procentowych w 2013 roku wycofali ponad 9,7 mld zł. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy lokaty stają się coraz mniej opłacalne? Trzymanie pieniędzy w skarpecie z pewnością jest archaicznym sposobem oszczędzania, depozyty terminowe nie opłacają się, zatem gdzie lokować wolne środki?
Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych form lokowania pieniędzy, można mądrze ulokować swoje oszczędności tak, aby zyskać. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych obecnie sposobów inwestowania:
Każdy, kto stanął przed wyborem ulokowania kapitału powinien zadać sobie pytanie: bezpieczne pieniądze czy wysokie zyski? Oszczędzać dla samego oszczędzania czy dla zysku? Na jak długo zamrozić swoje pieniądze? Wybór jest kwestią indywidualną, a sposobów na inwestowanie i zarabianie jest wiele. Każdy znajdzie dla siebie najlepszą metodę zabezpieczenia kapitału.