17.06.2013 09:55 0

Kredyt tak, lokata nie?

Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe o 25 punktów. Referencyjna stopa procentowa wynosić będzie 3,00 proc. w skali rocznej. Po ogłoszeniu decyzji NBP rozpoczęła się fala komentarzy i dyskusji prowadzonych przez ekonomistów, finansistów i dziennikarzy. Co jednak wynika z tych dyskusji dla przeciętnego Polaka? Jakie decyzje finansowe powinien teraz podjąć?

Z pewnością jest to dobra wiadomość dla osób, które mają kredyt złotówkowy w banku. Obniżenie stóp procentowych oznacza bowiem jedno: spadek wysokości miesięcznych rat. Jeśli ktoś zaciągnął zobowiązanie finansowe w zeszłym roku to oprocentowanie jego kredytu spadnie z 6,5 proc. do 4,25 proc. W efekcie, dla kredytobiorcy zostanie więcej pieniędzy w kieszeni. Dlatego jest to dobry czas dla niezdecydowanych na podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu.

Często jest tak, że kiedy jedni zyskują inni tracą. W klimacie spadających stóp procentowych banki obniżają oprocentowanie lokat. Wśród Polaków jest to popularny sposób oszczędzania, w 2012 roku zdeponowano na nich 277 mld zł. Do tej pory najlepsze lokaty pozwalały na realne zarobki w granicach 1-2,5% (w zależności od poziomu inflacji). Polacy szybko reagują na zmiany, po pierwszej obniżce stóp procentowych w 2013 roku wycofali ponad 9,7 mld zł. Co więc zrobić w sytuacji, kiedy lokaty stają się coraz mniej opłacalne? Trzymanie pieniędzy w skarpecie z pewnością jest archaicznym sposobem oszczędzania, depozyty terminowe nie opłacają się, zatem gdzie lokować wolne środki?

Istnieje wiele alternatyw dla tradycyjnych form lokowania pieniędzy, można mądrze ulokować swoje oszczędności tak, aby zyskać. Poniżej przedstawiamy kilka popularnych obecnie sposobów inwestowania:

  • Ryzykanci, mogą spróbować swoich sił na giełdzie papierów wartościowych. Jednak wymaga to solidnej znajomości zasad rynku, mechanizmów giełdowych i stalowych nerwów. Na papierach wartościowych można zyskać więcej niż na lokatach, ale można także wszystko stracić.
  • Pożyczki społecznościowe. W internecie można znaleźć kilka portali internetowych, które pozwalają na udzielanie pożyczek pomiędzy ich użytkownikami. Łączą one osoby lub co jest nowością małe firmy (np. CapitalClub) chcące zaciągnąć pożyczkę i osoby, które takiej pożyczki chcą udzielić. Co jest ważne pożyczkobiorcy sami określają oprocentowanie pożyczki, a inwestor może wybrać najbardziej korzystną dla siebie ofertę. Oprocentowanie takiej krótkoterminowej pożyczki może sięgać nawet 24% w skali roku, z czego realny zysk to około 22%.
  • Nieruchomości są dobrą alternatywą dla tych, którzy dysponują dużym kapitałem. Uznawane są za jedne z najmniej ryzykownych form lokowania pieniędzy. Jednak zakup nieruchomości łączy się z zamrożeniem oszczędności na długi okres. Zysk, jaki osiągniemy to, w przypadku zakupu mieszkania to comiesięczna kwota wynajmu oraz wzrost wartości nieruchomości w momencie sprzedaży.
  • Złoto. Podczas kryzysu wiele osób inwestuje w złoto i inne metale szlachetne. Można je kupić w postaci sztabek, monet lub biżuterii. Warto pamiętać, że kupując złoto przez Internet trzeba znaleźć sprawdzone instytucje. Złoto, tak jak każda inna inwestycja, podlega wahaniom notowań i nastrojom na rynkach światowych. Dlatego istnieje ryzyko nagłych wahań ceny, toteż jest to inwestycja na długie lata. Kupując złoto w 2001 roku, przez 12 lat można było osiągnąć średnią roczną stopę wzrostu na poziomie 16%.

Każdy, kto stanął przed wyborem ulokowania kapitału powinien zadać sobie pytanie: bezpieczne pieniądze czy wysokie zyski? Oszczędzać dla samego oszczędzania czy dla zysku? Na jak długo zamrozić swoje pieniądze? Wybór jest kwestią indywidualną, a sposobów na inwestowanie i zarabianie jest wiele. Każdy znajdzie dla siebie najlepszą metodę zabezpieczenia kapitału.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...