22.05.2013 16:16 0

Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej

fot. Anna Domżalska/nadmorski24.pl

22 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej. Tegorocznym obchodom towarzyszy hasło „Woda i Bioróżnorodność”, które nawiązuje do trwającego obecnie Międzynarodowego Roku Wody.

Obchody Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej mają na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak ważne jest zachowanie wielości gatunków roślin i zwierząt na Ziemi. Dlatego propagowane są zachowania mogące przyczynić się do ochrony zagrożonych gatunków oraz jednocześnie zwiększana jest świadomość ludzi w zakresie tego, jakie negatywne działania zagrażają bioróżnorodności.

Czym jest bioróżnorodność?

Bioróżnorodność to zróżnicowanie gatunków roślin i zwierząt na lądzie i w wodzie. Jej zachowanie jest niezbędne w procesie ewolucji oraz dla utrzymania życia w przyrodzie. Największymi zagrożeniami dla bioróżnorodności są zmiany klimatyczne oraz konflikt przyrody z rozwojem gospodarczym (eksploatacja lasów, terenów wodno-błotnych oraz górskich, intensywne rolnictwo i zanieczyszczanie środowiska). Jednym z podstawowych sposobów na zachowanie różnorodności w przyrodzie, jest tworzenie m.in. parków narodowych, parków krajobrazowych, pomników przyrody czy rezerwatów. Odpowiednie prowadzenie działalności rolniczej również ma wpływ na kształt środowiska, w którym żyjemy. Bioróżnorodność na poziomie genetycznym to może być zachowywanie tradycyjnych gatunków zwierząt i roślin uprawnych. Na poziomie ekosystemów - prowadzenie gospodarki tradycyjnej bez stosowania nawozów sztucznych.

Fundusze europejskie na rzecz różnorodności biologicznej w Polsce

Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej warto zwrócić uwagę na wsparcie funduszy europejskich w zakresie zachowania i ochrony różnorodności gatunkowej roślin i zwierząt w naszym kraju. W ramach Programu Infrastruktura i Środowisko (Priorytet V) dofinansowane są przedsięwzięcia ograniczające degradację środowiska naturalnego oraz straty w zasobach różnorodności biologicznej. Szczególne znaczenie ma działanie 5.4 - kształtowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie środowiska, w tym różnorodności biologicznej. Projekty z tego zakresu w większości mają charakter informacyjno-promocyjny lub edukacyjny o zasięgu ogólnopolskim bądź ponadregionalnym. Przykładami takich działań są kampanie ogólnopolskie (SOS dla świata, Natura się O(D)PŁACA), szkolenia oraz aktywna edukacja dla grup zawodowych wywierających największy wpływ na przyrodę (edukacja pracowników Lasów Państwowych dotycząca metod lokalizacji, monitoringu i ochrony puchacza, edukacja grup zawodowych w zakresie oceny oddziaływania na środowisko), działania edukacyjne skierowane do społeczności lokalnych na obszarach chronionych (program edukacji ekologicznej społeczności lokalnej w Bieszczadzkim Parku Narodowym).

Dotychczas w działaniu 5.4 podpisano 24 umowy o dofinansowanie. Całkowita wartość projektów wynosi ponad 42 mln zł. Unia Europejska, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko, udzieliła wsparcia finansowego w wysokości prawie 36 mln zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...