01.02.2011 10:46 0

Gdynia: Kolejne przypadki świadczące o czujności gdyńskich seniorów

Apele do seniorów o zachowanie czujności z podejmowaniem decyzji o pożyczenie pieniędzy dla oszustów podających się za krewnych przynoszą pożądany efekt. Tylko w ciągu minionego piątku gdyńska policja odnotowała dwie próby wyłudzenia pieniędzy od starszych osób. Ich czujność i rozwaga nie dopuściły do utraty oszczędności swojego życia.

W ostatnim czasie dużo się słyszy o wynikach policji dotyczących zatrzymań oszustów działających metodą na tzw. "wnuczka". Policja jednak cały czas za pośrednictwem mediów apeluje do seniorów i ich rodzin o ostrożność. Mimo wyeliminowania przestępców działających tą metodą cały czas zdarzają się nowe przypadki wyłudzania pieniędzy. Tylko w ciągu jednego dnia gdyńska policja odnotowała dwie próby oszukania osób starszych.

W piątek Komisariat Policji Gdynia Śródmieście powiadomiony został przez 78 letnią mieszkankę centrum miasta, że około godz. 12:00 na telefon domowy zadzwoniła jakaś kobieta. Przedstawiając się jako jej córka poprosiła o pożyczkę 100 tys.zł. Seniorka po głosie zorientowała się, że to fałszywa rodzina i natychmiast powiadomiła o tym policję

Do identycznego przypadku doszło na terenie Chyloni. Tym razem 73 letnia kobieta myśląc, że rozmawia z synem mieszkającym w Niemczech, wypłaciła 120 tys. zł. z banku. Coś ją jednak tknęło i skontaktowała się telefonicznie z synem. Gdy usłyszała w głosie jego zdziwienie, wiedziała, że ktoś ją chciał oszukać.

Dzięki czujności i ostrożności seniorek, przestępcy nie wzbogacili się o ich oszczędności.

W trosce o dobro osób starszych poniżej zamieszczamy schemat działania oszustów metodą na tzw. "wnuczka".

  1. Sprawcy posługujący się metodą „na wnuczka” często działają w zorganizowanych grupach - w celu osiągnięcia korzyści majątkowych wprowadzają osoby pokrzywdzone w błąd co do swojej tożsamości, podając się za bliskiego członka rodziny: wnuczka, bratanka, kuzyna, siostrzeńca, synową lub podając się za członka rodziny znajomych, sąsiadów, przyjaciół.
  2. Najpierw typują swoje potencjalne ofiary – najczęściej wybierają osoby starsze, mieszkające samotnie w dużych miastach. Wykorzystują głównie dane zawarte w książkach telefonicznych, wyszukując imiona, które rzadko występują współcześnie.
  3. Następnie dzwonią do tych osób i w czasie rozmowy, wzbudzając przekonanie, że są ich krewnymi czy znajomymi, proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różnego rodzaju cel. Oszust, podszywający się pod krewnego, opisuje jakieś zdarzenie i prosi o pomoc finansową związaną z pokryciem jakichś kosztów. Częstym motywem jest okazjonalny zakup samochodu lub mieszkania, zakup leków, pokrycie kosztów związanych ze skutkami kolizji czy wypadku drogowego lub leczenia szpitalnego.
  4. Oszuści prowadzą rozmowę w specyficzny sposób, tak aby potencjalna ofiara sama domyśliła się i „zgadła” z kim rozmawia, często też aby sama zaoferowała udzielenie wsparcia finansowego. Kiedy już zdecyduje się na pomoc, sprawca sam deklaruje odbiór pieniędzy w miejscu zamieszkania ofiary, po czym dzwoni po raz kolejny, podaje błahy powód, dla którego nie może osobiście odebrać pieniędzy i mówi, że wyśle zaufaną osobę, której należy je przekazać. Dlatego zazwyczaj sprawców jest co najmniej dwóch – jeden typuje ofiarę i wprowadza ją w błąd, a kolejna osoba odbiera pieniądze. Coraz częściej jednak pojawia się sytuacja, gdzie sprawca zamiast bezpośredniego odbioru pieniędzy prosi o przelew środków finansowych na konto bankowe, podając jego numer.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem, należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, do której mają trafić pieniądze. W ten sposób można się upewnić, że to rzeczywiście krewny czy znajomy osoby odbierającej telefon zwracał się z prośbą o pomoc finansową. Oszuści wielokrotnie dzwonią do potencjalnej ofiary, w ten sposób próbują uniemożliwić osobie, którą chcą oszukać, zweryfikowanie tego czy faktycznie dzwoni krewny. Pamiętajmy, że nie należy przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy przez osoby pośredniczące – należy sprawdzić, czy jest to prawdziwy krewny, dzwoniąc do niego. Bezwzględnie należy potwierdzić, czy dzwoniący jest osobą, za którą się podaje oraz czy rzeczywiście potrzebuje takiej pomocy. Pamiętajmy również, że zawsze o swoich podejrzeniach powinniśmy powiadomić Policję.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24