30.01.2011 13:11 0

Gdańsk: huczne świętowanie urodzin Heweliusza

W piątek gdańszczanie hucznie obchodzili 400. rocznicę urodzin wielkiego astronoma Jana Heweliusza. Uczestników czekały liczne atrakcje, a na zakończenie obchodów w niebo wypuszczono 400 lampionów.

Uroczystościom towarzyszyły m. in. występy trup teatralnych i Chóru Mieszczan Gdańskich. Święto swą obecnością uświetnili m. in. Jan III Sobieski i królowa Marysieńka oraz włodarze Gdańska. Obecny był też jubilat w rolę którego wcielił się jeden w trójmiejskich aktorów.

Chór Mieszczan Gdańskich specjalnie dla Gdańszczanina Tysiąclecia odśpiewał pieśni biesiadne, a Teatr Formy wystąpił z przedstawieniem pt. "Walka postu z karnawałem".

Jan Heweliusz postawił horoskop dla miasta, zapowiadając, że niedawno rozpoczęty 2011 rok upłynie Gdańskowi pod znakiem rozwoju i licznych inwestycji. Zwieńczeniem święta było wypuszczenie 400 lampionów przez mieszkańców miasta.

Obchody rocznicy urodzin astronoma wpisały się w świętowanie roku Jana Heweliusza. Piątkowa uroczystość to nie ostatnie takie wydarzenie w tym roku. Wkrótce w Bibliotece PAN w Gdańsku będzie można podziwiać oryginalne dzieła Heweliusza.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24