Akcja promująca czytelnictwo w gdańskich tramwajach cieszyła się dużym zainteresowaniem pasażerów. Dla wielu z nich lektura okazała się tak wciągająca, że udostępnione w pojazdach książki postanowili zabrać do domu. Gdańscy urzędnicy postanowili zatem zmienić formę mobilnej czytelni.
W pierwszym tygodniu akcji pasażerowie „wyczytali” około 40 procent książek dostępnych w tramwajach typu PESA. Jednak zdaniem organizatorów nie jest to bynajmniej powód do narzekań - wszak akcja miała właśnie zachęcać do czytania.
Gdańscy urzędnicy postanowili zatem zmienić formę tzw. mobilnej czytelni. Tradycyjne książki zastąpi aplikacja na smartfony.
23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich - doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa.
W Gdańsku obchody Światowego Dnia Książki organizowane są już od siedmiu lat. Co roku Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna wspólnie z Zakładem Komunikacji Miejskiej promuje czytelnictwo pod hasłem Przystanek Książka, zapraszając mieszkańców Gdańska do przejażdżki literackim tramwajem, w którym można nie tylko posłuchać książki czytanej na żywo ale również spotkać się z autorami.
W tym roku obchody będą natomiast nawiązywać do projektu „Przyjazna komunikacja zbiorowa w Gdańsku: promocja czytelnictwa w środkach komunikacji miejskiej”, w ramach którego dwa miesiące temu 35 gdańskich tramwajów typu PESA zmieniło się w mobilne czytelnie. Zamiast jednak wkładać kolejne książki do siatek umieszczonych w pojazdach, WiMBP i ZKM zaproponują pasażerom ściąganie ich ze specjalnych półek wprost do swoich telefonów komórkowych i innych urządzeń mobilnych.