Każdy z nas w swoim życiu kogoś okłamał. Niektórzy z nas kłamią nawet kilka razy dziennie w bardziej i mniej ważnych sprawach. Kłamiemy w szkole, w domu, w pracy. Manipulujemy bliskimi i współpracownikami. Czy kłamstwo jest naszą drugą naturą?
Istnieją dwa rodzaje kłamstwa, czyli kłamstwo bierne oraz kłamstwo czynne. Kłamstwo bierne jest pozornie mniej szkodliwe dla otoczenia. Występuje wtedy, gdy przemilczamy pewne sprawy po to, by osiągnąć cel. Jest to o tyle proste i wygodne, że nie musimy głowić się nad scenariuszem odpowiedzi. Wystarczy abyśmy przemilczeli jedynie daną kwestię. Często jesteśmy przekonani o niewinności i dobrej intencji naszych działań. Jest to jednak niezgodne z ogólnie panującymi normami moralnymi i w przyszłości może się na nas zemścić.
Kłamstwo czynne jest wyrafinowaną formą utajenia prawdy i aby było ono przekonujące musimy ukrywać prawdziwe emocje. Kłamca stara się za wszelką cenę przekonać innych, że jest szczery. To on właśnie niepowodzenia w pracy zwala na nieobecne osoby postronne. Łgarz próbuje kontrolować swoją mimikę twarzy po to, by być jak najbardziej przekonujący i kryć swoją osobę przed przełożonymi. Taka osoba nie ma żadnych hamulców w przypisywaniu sobie pracy i zasług pracowników, często zabierając ich pomysły i wysysając z nich chęci do działania.
Jak rozpoznać kłamcę? Specyficzne gesty i zmiany wyrazu twarzy trwają zaledwie ułamek sekundy. Nie sposób tego zauważyć bez użycia specjalistycznego sprzętu. Jednak dostrzec można delikatne ruchu mięśni jarzmowych oraz mięśnia okrężnego oka, określanych jako mięśnie kłamców. Warto wiedzieć, że większość szczerych wyrazów mimicznych trwa około dziesięciu sekund.
Łgarza można rozpoznać również po dużej ilości pytań, zadawanych rozmówcy. Ponadto kłamca silnie obserwuje otoczenie, a sam odpowiada w sposób fragmentaryczny, używając krótkich form wypowiedzi. Kłamca może mieć również trudność z przytoczeniem zdarzeń w odwrotnej kolejności. Naukowcy twierdzą, że mózg nieszczerej osoby ma więcej istoty białej, dzięki czemu łatwiej mu w tworzeniu niesamowitych opowieści.
Szczery uśmiech poznajemy po obniżających się koniuszkach brwi. W przypadku nieszczerości unosi się tylko dolna powieka. Co ciekawe aż 80 proc. kłamców ma podwyższoną temperaturę w rejonie policzków. Nie musi to wcale objawiać się rumieńcami, dlatego bardzo trudno to wykryć. W tym wypadku stosowane są czujnik rejestrujące zmiany ciepła. Ponadto kłamcy pisząc, mocniej naciskają na papier.
Kłamstwo na dłuższą metę może się na nas zemścić. Nasi koledzy ze szkoły, współpracownicy w pracy mogą szybko zorientować się o naszej dwulicowości. Wystarczy czasami również krótka rozmowa z przełożonym, aby odkrył nieprawdziwość naszych działań lub ich totalny brak. Warto czasami zatem usiąść i na spokojnie przemyśleć czy nasze postępowanie jest naprawdę słuszne.