09.04.2013 08:42 0

Podpisano umowę na wybudowanie terminalu naftowego w Gdańsku

Uczestnicy uroczystości podpisania umowy na budowę terminalu naftowego w Gdańsku/źródło:msp.gov.pl

PERN „Przyjaźń” podpisał wczoraj (8 kwietnia 2013 r.) w obecności ministra skarbu Mikołaja Budzanowskiego umowę z generalnym wykonawcą na wykonanie inwestycji Terminal Naftowy w Gdańsku Etap I. Nowoczesna infrastruktura na gdańskim Wybrzeżu ma zostać oddana do użytku pod koniec 2015 roku.

  • Inwestycja w terminal naftowy w Gdańsku jest wymiernym dowodem na to, że nie tylko mówimy o tym co będziemy robić, nie zapowiadamy tych inwestycji, tylko przechodzimy do rzetelnej pracy każdego dnia. Jest to jeden z kilkunastu projektów energetycznych realizowanych na terenie Polski. Dzisiaj Gdańsk, Trójmiasto, Pomorze staje się dla Polski oknem energetycznym na cały świat. Terminal naftowy w Gdańsku, którego proces budowy rozpocznie się jeszcze w tym roku i który zostanie ukończony w 2015 r. wprowadzi Polskę, po raz pierwszy w historii, do grupy krajów, która zajmuje się handlem międzynarodowym ropy naftowej, paliw oraz produktów chemicznych. To więc bardzo ważna inwestycja z punktu widzenia państwa, która pokazuje, że spółka Skarbu Państwa potrafi tego typu ambitne i trudne projekty realizować i nie potrzebuje do tego zewnętrznych partnerów – powiedział minister skarbu Mikołaj Budzanowski.

Terminal Naftowy w Gdańsku docelowo będzie pierwszym w Polsce hubem morskim o pojemności magazynowej 700 tys. m sześc. na ropę naftową, produkty ropopochodne i chemikalia. Stanie się oknem na świat dla polskich i niemieckich rafinerii oraz traderów operujących w basenie Morza Bałtyckiego, a także ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Inwestycja obejmuje budowę bazy przeznaczonej do magazynowania i przeładunku ropy naftowej, produktów naftowych i chemikaliów, o łącznej pojemności 700 tys. metrów sześciennych, z czego 400 tys. dla ropy naftowej, a 300 tys. dla pozostałych produktów. Projekt, będzie przebiegał dwuetapowo. W pierwszym etapie zostanie zrealizowana część dedykowana ropie naftowej, w drugim (którego kształt będzie zależał od potrzeb rynku) część paliwowa i chemiczna. Terminal będzie połączony z Naftoportem i krajową siecią przesyłu ropy, a tym samym znacząco zwiększy możliwości wykorzystania istniejącej już infrastruktury i wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Zakończenie pierwszego etapu inwestycji ma nastąpić w 2015 r.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...