Udokumentują powojenne sopockie wspomnienia
ul. Monte Cassino, Sopot 1945 r./ źródło: www.sopocianie.muzeumsopotu.pl
Muzeum Sopotu ma zamiar udokumentować losy mieszkańców Sopotu w pierwszych latach po zakończeniu działań II wojny światowej. Muzealnicy czekają zatem na zdjęcia, dokumenty z tamtych lat, ale i również relacje w formie dźwiękowej czy filmowej.
Muzeum zachęca mieszkańców do dzielenia się swoimi wspomnieniami z lat 1945-1948. W związku z tym placówka ta liczy na wszelkiego rodzaju relacje z tego okresu, mieszkańców zachęcając udzieleniem pomocy w spisaniu czy nagraniu wspomnień.
- Zamierzamy pokazać losy Sopocian w tym niezwykle ciekawym okresie i poprzez życiorysy mieszkańców przedstawić jaki wpływ na losy zwykłych ludzi miało zakończenie II Wojny Światowej i nowy porządek polityczny, który przyniosły konferencje pokojowe. Zależy nam na poznaniu tych lat z perspektywy: przyjezdnego z Kresów, z Warszawy, przedwojennego mieszkańca Sopotu, który wraca z wojennej tułaczki, osoby, która spędziła wojnę w kurorcie, przybyszów niemal ze wszystkich regionów Polski – czytamy na stronie internetowej Muzeum Sopotu.
Otrzymane materiały dostępne będą na specjalnej stronie internetowej. Za nieco ponad miesiąc, czyli 26 kwietnia w siedzibie Muzeum odbędzie się specjalna wystawa, która prezentować ma zdobyte materiały.
Dlaczego akurat ten okres? Zakończenie II wojny światowej stało się motorem zmian zachodzących w mieście.
- Wejście wojsk radzieckich do Sopotu 23 marca 1945 r. oraz zakończenie II Wojny Światowej otworzyło nowy rozdział w dziejach miasta. Wolne Miasto Gdańsk, w skład którego wchodził Sopot, przestało istnieć. Obszar niegdyś przez nie zajmowany został przyłączony dekretem z 30 marca 1945 r. do województwa gdańskiego. W wyniku II Wojny Światowej oraz zmian geopolitycznych, jakie przyniosło jej zakończenie społeczność Sopotu uległa prawie całkowitej zmianie: część mieszkańców nie żyła, część wyjechała, pozostali, razem z przyjezdnymi uczyli się na nowo życia w powojennym świecie. W świadomości Sopocian to szczególne lata: bolesne, ale i pełne nadziei i wiary w nową przyszłość, lata organizowania zburzonej przez wojnę codzienności – czytamy na stronie internetowej Muzeum Sopotu.
Pokazany zostanie zatem przyjezdny z Kresów czy stolicy Polski, ale również i przedwojenny mieszkaniec Sopotu, który służył ojczyźnie w czasie wojny. Pracownicy muzeum czekają także na wspomnienia osób, które czas wojny spędziły w tym nadmorskim kurorcie.
Na projekt składa się: zebranie i digitalizacja relacji ustnych i pisemnych, badania archiwalno - biblioteczne, wystawa, program edukacyjny, modernizacja strony www.sopocianie.muzeumsopotu.pl, publikacja i film dokumentalny.
Gorąco zachęcamy mieszkańców miasta do udziału w projekcie. Mamy nadzieję, że podzielą się Państwo z nami swoimi wspomnieniami. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt z Karoliną Babicz – Kaczmarek, tel. 58 551 22 66, 609 680 774.