10.12.2012 10:30 0

Actus Humanus, czyli muzyka dawna w Gdańsku

actushumanus.com / Zdjęcie z I edycji festiwalu

Przez sześć dni Gdańsk będzie europejskim liderem muzyki dawnej, w związku z rozpoczynającym się 11 grudnia Festiwalem Actus Humanus. W najpiękniejszych zabytkowych przestrzeniach miasta wystąpią gwiazdy historycznego wykonawstwa, w tym takie sławy, jak kataloński gambista Jordi Savall, włoscy odkrywcy muzyki dawnej Ottavio Dantone i Fabio Biondi z Europa Galante, a także legedarne zespoły I Turchini i Antonio Florio, Akadêmia z Françoise Lasserre oraz Mala Punica z Pedrem Memelsdorffem.

Nadrzędną ideą festiwalu jest prezentacja najwybitniejszych dzieł muzyki dawnej, korespondujących z okresem Bożego Narodzenia, w interpretacji czołowych reprezentantów wykonawstwa historycznego z całego świata. Dzięki starannie wyselekcjonowanemu repertuarowi, jak również obecności na Festiwalu niekwestionowanych autorytetów muzyki dawnej, Gdańsk stał się jednym z centralnych miejsc na mapie wydarzeń kulturalnych dedykowanych muzyce dawnych wieków. Actus Humanus ma ambicje dołączyć do grona najważniejszych europejskich festiwali poświęconych muzyce renesansu i baroku.

Festiwal Actus Humanus rozpoczął swą historię w 2011 roku. Podczas kolejnych edycji będzie rozbudowywał swój program i umacniał swą pozycję, odważnie eksplorując nowe zjawiska na scenie światowej muzyki dawnej.

  • Gdańsk, obok Utrechtu, Beaune czy Ambronay, w tym roku staje się jednym z najważniejszych ośrodków muzyki dawnej organizujących najbardziej prestiżowe festiwale – powiedział Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny Actus Humanus, podczas konferencji w Domu Uphagena w Gdańsku. – Do tego miasta zjadą najwybitniejsi reprezentanci muzyki dawnej, by zaprezentować dzieła związane z okresem Bożego Narodzenia.

Spot festiwalowy Actus Humanus 2012:

Organizatorami Festiwalu Actus Humanus są: event-factory Kraków, miasto Gdańsk oraz miasto Kraków. Mecenasem jest Saur Neptun Gdańsk S.A., partnerem strategicznym Narodowy Instytut Audiowizualny. Actus Humanus jest też pierwszym festiwalem muzyki klasycznej, który może się pochwalić specjalną polsko-angielską aplikacją, stworzoną na urządzenia mobilne środowiska i-OS i Androida, która jest nie tylko przewodnikiem po festiwalowych wydarzeniach, ale i świecie muzyki dawnej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...