¡Ameryka! – spotkanie podróżniczo-kulinarne

Kultura, Rumia

Data 24.01.2019 18:00
Miejsce Fabryka Kultury
Miejscowość Rumia

Stacja Kultura zaprasza 24.01. o godz. 18:00 na spotkanie podróżniczo-kulinarne z Moniką Mądrą-Pawlak i Janem Pawlakiem, które odbywa się w związku z premierą ich najnowszej książki „¡Ameryka! Atlas z przepisami”. Spotkanie będzie bogato ilustrowane zdjęciami i okraszone degustacją. Dowiemy się jak smakują amazońskie mrówki, czy fastfood w Argentynie jest “zdrową żywnością”, co powiedział trzylatek na widok sztywno kroczących pingwinów oraz czy da się streścić prawie roczną podróż 4-osobowej rodziny w jednej krótkiej prelekcji?


Moniką Mądra-Pawlak i Jan Pawlak są właścicielami poznańskich kawiarni i restauracji Cafe La Ruina i Raj, odkrywcami smaków, podróżnikami, autorami dwóch książek: „Lubię” oraz „¡Ameryka!”, nie bez powodu określonych w podtytule jako “Atlas z przepisami”. Niedawno powrócili z podróży po obu Amerykach, z dwójką dzieci – 3-letnim Czesiem i 6-letnią Helenką – na pokładzie. W ciągu 340 dni przejechali 80 000 km, od południowych krańców Argentyny po Koło Podbiegunowe na Alasce, przez Urugwaj, Brazylię, Paragwaj, Chile, Boliwię, Peru, Ekwador, Kolumbię, Panamę, Kostarykę, Nikaraguę, Honduras, Salwador, Gwatemalę, Belize, Meksyk, Stany Zjednoczone i Kanadę. Odwiedzili setki, jeśli nie tysiące knajpek, barów, domowych kuchni, topowych restauracji, a także plantacje kawy i kakao. Podczas tej podróży odwiedzili i spotkali się m.in. z Alexem Atalą, jednym z najlepszych szefów kuchnia na świecie, właścicielem restauracji D.O.M. w Sao Paulo. Monika – często wespół z córką Helenką – gotowała u boku gospodyń i zapisywała przepisy, odwiedzała zaplecza restauracji. Jan zrobił tysiące zdjęć i zapisał ich liczne przygody, spotkania oraz historie poznanych osób.


Mariusz Szczygieł powiedział o naszych gościach: “jeśli Kapuściński uważał się za tłumacza kultur, to Pawlakowie są tłumaczami kuchni”. Elżbieta Dzikowska ucieszyła się, że “rezultatem podróży – trochę moim, a zwłaszcza Toniego Halika tropem – jest ta ciekawa, pełna przygód, ale i refleksji książka, pięknym słowem i sercem pisana”. National Geografic objął patronatem amerykańską wyprawę.


Na spotkaniu będzie można spróbować serników inspirowanych podróżami, wymyślonych i upieczonych przez Monikę. Autorzy przywiozą również swoje książki.