03.10.2012 13:44 0

Alkohol z Czech pod lupą sanepidu

Alkohol w polskiej kulturze ma szczególne miejsce. Są jednak dwie strony medalu. Pierwsza prestiżowa, gdzie przy mocnych trunkach celebruje się najważniejsze momenty życia. I druga – ciemna i nielegalna, a przede wszystkim niebezpieczna dla ludzkiego zdrowia.

Czeski alkohol, który również w powiecie wejherowskim był dostępny, został wycofany z obrotu. Policja alarmuje - towar kupiony z nielegalnych źródeł może być niebezpieczny dla zdrowia i życia. Sprawa z alkoholem metylowym z Czech przypomniała o skali problemu nielegalnych wtórni, które nadal działają w regionie. Jak informuje Błażej Bąkiewicz z KWP w Gdańsku co roku wykrywane są magazyny, w których przetrzymywany jest alkohol bez polskich znaków akcyzy.

Przykładów daleko nie trzeba szukać. W maju br. roku celnicy natrafili na składownie alkoholu na jednej z posesji w powiecie wejherowskim, gdzie znajdowało się 14 tys. butelek alkoholu. Kolejnych 16 tys. znaleziono w aucie, które właśnie jechało do magazynu. Ponadto w tym roku policjanci natknęli się na 21 plastikowych baniek z zawartością alkoholu w okolicach Bytowa, 50 litrów  spirytusu w Słupsku oraz aż 729 litrów spirytusu bez akcyzy w gminie Żukowo. Służba Celna przeprowadziła szereg kontroli w miejscach, gdzie sprzedawany jest alkohol. Śmiertelnie niebezpieczny metanol może znajdować się nawet w wyrobach opatrzonych czeskimi banderolami. 

Raport WHO (z 2009 roku) na temat spożycia alkoholu wskazywał Czechów jako liderów w Europie - 15 litrów 100% alkoholu na mieszkańca powyżej 15 roku życia. Polacy uplasowali się w połowie stawki, z niewiele ponad 10 litrami na osobę. Uzależnionych od alkoholu jest około 800 tys. osób w kraju. Zdecydowanie najpopularniejsze w Polsce jest piwo, napoje o wysokoprocentowe kupowane są o połowę rzadziej. Natomiast 4-15 ml alkoholu metylowego może uszkodzić nerw wzrokowy, dawka śmiertelna to 30 ml.

Więcej na temat czeskiego alkoholu na terenie powiatu wejherowskiego dziś w serwisie informacyjnym Twoje Telewizji Morskiej. Natomiast o 16.15 w Norda FM, a o 17.40 w TTM w cyklu Gość Dnia Piotr Lessnau rozmawiać będzie z Wandą Kotecką, dyrektorem Powiatowej Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Wejherowie o działaniach sanepidu w związku z wykryciem w regionie butelek z czeskim alkoholem oraz także o trwającej w Wejherowie deratyzacji i trujących grzybach.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...