03.10.2012 13:20 0

Część radnych z Gdyni podpisze pakt?

Radni dzielnic Chyloni, Cisowej, Pustek Cisowskich i Demptowa mają zamiar podpisać specjalny pakt, który usprawni ich pracę w ramach działań sesji rady miasta.

  • Na razie odbyło się spotkanie i dyskusja na temat tego czy te dzielnice są dyskryminowane oraz przy konstatacji że są - jak to zmienić. Jednym z pomysłów jaki się pojawił na spotkaniu było zawarcie paktu. Na razie więc jest to pomysł nad którym pracujemy, a nie gotowy pakt – twierdzi Marcin Horala.

Opracowywana jest obecnie lista najpotrzebniejszych inwestycji, jakie miałyby być podjęte w Chyloni, Cisowej, Pustkach Cisowskich i Demptowie, a które możliwe byłyby do zrealizowania. Radni tych dzielnic zobowiążą się do podjęcia działań, które pozwolą na urzeczywistnienie ich postulatów.

Do końca października wypracowane mają zostać zasady paktu oraz lista z możliwymi do wykonania inwestycjami. Prawdopodobnie zatem pakt podpisany zostanie już na początku listopada.

Na liście najważniejszych inwestycji znalazły się:

1. Dokończenie rewitalizacji osiedla Zamenhofa-Opata Hackiego

2. Rewitalizacja osiedla Meksyk

3. Zagospodarowanie Placu Dworcowego

4. Budowa ulicy Żwirowej wraz ulicami przyległymi

5. Budowa kanalizacji i nowej nawierzchni ulicy Jaskółczej

6. Budowa dojazdu do Doliny Cisów i Osiedla Wiklinowa (łącznik Żurawia-Modrzewiowa).

7. Modernizacja boiska w Cisowej przy Zespole Szkół Zawodowych nr 2 (porządna murawa).

8. Ścieżka rowerowa z prawdziwego zdarzenia wzdłuż ulicy Morskiej. Rozważany jest także pomysł budowy boiska ze sztuczną nawierzchnią w Chyloni oraz budowa tunelu zamiast niesprawdzającego się obecnie przejazdu kolejowego na ulicy Puckiej.

Na tych terenach zamieszkuje 20 proc. ogólnej liczby mieszkańców Gdyni. Taki też winien być poziom inwestycyjny w tym rejonie miasta. Póki co wynosi on zaledwie 12 proc. Źle jest z modernizacją i inwestycjami w drogi powiatowe, gminne i wewnętrzne, z projektami branżowymi i miejscowymi planami zagospodarowania, remontami budynków oświatowych, ochroną środowiska i gospodarką komunalną. Optymistycznie nie napawają również statystyki odnoszące się do budowy i modernizacji oświetlenia ulic (zaledwie 2,56 proc.).

Wszystko zmienić ma nowa inicjatywa. Czas pokaże czy jej wprowadzenie wniesie nową jakość do lokalnej polityki.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...