24.12.2024 16:00 6 OR
Wigilia na Kaszubach to nie tylko czas rodzinnych spotkań, ale też okazja do celebrowania bogatej kultury kulinarnej. Potrawy na świątecznym stole odzwierciedlają zarówno morską, jak i leśną naturę tego regionu. Co znajduje się na kaszubskich stołach w Wigilię? Te potrawy to już rzadkość.
Kaszubska wieczerza wigilijna różni się od tradycyjnych polskich potraw świątecznych, wprowadzając unikalne smaki i zwyczaje, które odzwierciedlają morską i leśną naturę Kaszub. W większości polskich domów króluje w ten wieczór zupa grzybowa bądź czerwony barszcz, na kaszubskich stołach w wigilijny wieczór pojawia się raczej zupa brzadowa bądź rybna.
O ile zupa rybna może gościć na wigilijnych stołach w całej Polsce, o zupie brzadowej słyszeli i kosztowali ją prawdopodobnie tylko mieszkańcy Kaszub. To swoisty rodzaj zupy owocowej. Przygotowuje się ją z suszonych wiśni, moreli, śliwek, gruszek, goździków i cynamonu. Do tego dodaje się kluseczki, a podaje zazwyczaj z gotowanymi ziemniakami.
Zupę rybną przyrządzić można na wiele sposobów. Zazwyczaj robi się ją na bazie dorsza, do którego dodaje się warzywa, w tym seler naciowy, marchewkę, cebulę i czosnek.
Ryba to podstawa!
Nie tylko zupami jednak stół wigilijny stoi. Dania wigilijne na Kaszubach z reguły są postne i sięgają głównie po płody rolne groch, fasolę, mak, ziemniaki, kapustę, suszone owoce, a także runo leśne oraz ryby. Na całym obszarze obowiązkową potrawą wigilijną są śledzie, w których po kaszubsku nie może zabraknąć cebuli, suszonych śliwek, czy koncentratu pomidorowego.
mat. pras.
Co na deser?
Na uwagę zasługuje również kaszubski deser, który przyrządzany jest z dodatkiem miodu, a o którego niezwykłej konsystencji decyduje znajdująca się w nim marchew. Miodny kuch, bo o nim mowa przygotowywany jest z jajek, miodu, cynamonu, marchewek i bakalii.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.