16.09.2012 09:32 0

Wejherowo świętuje Europejski Dzień Dziedzictwa

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny, najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane są do bardzo szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny. Właśnie takie inicjatywy sprawiają, że idea EDD zyskuje nowych zwolenników, stając się tym samym najważniejszym wydarzeniem kulturalnym Starego Kontynentu.Z każdym rokiem imprezy organizowane w ramach EDD zyskują na popularności.

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy, w tym Polska, która włączyła się do tej akcji w 1993 r.. Co roku we wrześniu organizatorzy udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności zabytki i miejsca kultury, przygotowują festyny, jarmarki, imprezy plenerowe, inscenizacje, turnieje rycerskie, wystawy, odczyty naukowe, konkursy, spotkania z twórcami kultury i wiele innych imprez o różnorodnym charakterze, skierowanych do różnych grup społecznych i wiekowych. Dzięki temu obywatele państw uczestniczących w EDD mają doskonałą okazję do poznania dorobku kulturowego regionu, który zamieszkują.

Program:

15 września (sobota)

od godz. 10:00

Gra terenowa dla dzieci i młodzieży: "Odnajdujemy warsztaty rzemieślnicze w centrum Wejherowa". Zwiedzanie prezentowanych stoisk rzemieślniczych. Konkurs - poszukiwanie kaszubskich zabawek w Muzeum. Gry i zabawy w dawnym stylu.

od godz. 11:00

Stoiska: - Piekarnia Taty i Mamy - Miody kaszubskie - Regionalne Stowarzyszenie Kobiet Niezależnych z Chmielna (produkty regionalne) Tabaka i tabakierki - Występy Tadeusza Makowskiego z kapelą Pleskota z Chmielna i pokaz haftu kaszubskiego w wykonaniu Teresy Domnik z Wejherowa.

od godz. 12:00

Kaszubskie domowe muzykowanie - występ Krystyny i Jerzego Walkuszów. Otwarcie wystawy pt. "Pranié, platowanié, măglowanié".

16 września (niedziela)

od godz. 11:00

Stoiska:

  • Prezentacja dorobku Cechu Rzemiosł Małych i Średnich Przedsiębiorstw Piekarnia Taty i Mamy
  • Regionalne Stowarzyszenie Kobiet Niezależnych z Chmielna (produkty regionalne)

od godz. 16:00

Występ Towarzystwa Śpiewaczego im. Jana Trepczyka z Wejherowa.

od godz. 17:00

Występ kapeli ludowej Czarne Kapelusze z Mechowa.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...