- reklama -
ads by

21.03.2025 13:00 1 OR

Co z tą Marzanną? Kilka faktów o symbolu pierwszego dnia wiosny

fot. muzeon.pl

- reklama -

Dziś pierwszy dzień wiosny. W Polsce kojarzony jest głównie z wagarami i coraz bardziej zapominanym zwyczajem topienia Marzanny. Czy jeszcze go kultywujemy i co kiedyś oznaczał? Sprawdźcie!

Na początek mała ciekawostka! Pierwszy dzień astronomicznej wiosny nie przypada co roku 21 marca! W rzeczywistości może wypaść nawet 19 lub 20 marca. Zależy to od ruchu Ziemi wokół Słońca i roku przestępnego. W 2025 roku na przykład astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 10:01. Właśnie wtedy Słońce przecięło równik niebieski i weszło w znak Barana. Jednym ze zwyczajów pierwszego dnia wiosny jest topienie Marzanny.

Marzanna to postać wywodząca się z mitologii słowiańskiej – bogini zimy, śmierci i urodzaju. Symbolizowała nie tylko koniec zimowego czasu, ale również oczyszczenie i odnowę sił w przyrodzie. Kukłę Marzanny najczęściej wykonywano ze słomy, ozdabiano ją wstążkami i kolorowymi szmatkami, a następnie wynoszono w uroczystym pochodzie i topiono w rzece lub jeziorze, żegnając zimę i zapraszając wiosnę.

Topienie Marzanny to dziś niewinna zabawa szkolna, ale w przeszłości był to rytuał z pogranicza magii i religii słowiańskiej. Marzanna symbolizowała zimę, śmierć i urodzaj, a jej spalenie i utopienie miało zapewnić powrót ciepła i żyzności pól. Mało kto wie, że według dawnych wierzeń nie wolno było się oglądać w drodze z rzeki po utopieniu Marzanny – groziło to sprowadzeniem chorób lub nieurodzaju! Rytuał topienia Marzanny nie ma swoich odpowiedników w większości europejskich kultur. To wyjątkowo słowiański obrzęd, zachowany niemal wyłącznie w Polsce, na Słowacji i częściowo w Czechach.

Współcześnie zwyczaj topienia Marzanny jest szczególnie popularny wśród dzieci i młodzieży. W wielu szkołach organizowane są tego dnia kolorowe pochody, konkursy na najładniejszą kukłę oraz wiosenne przedstawienia. To również symboliczny dzień wagarowicza, kojarzony z beztroską i pierwszymi promieniami wiosennego słońca.

Coraz częściej organizatorzy topienia Marzanny przypominają, by dbać o środowisko – tradycyjne kukły tworzy się dziś z materiałów biodegradowalnych, a wiele miejscowości rezygnuje z topienia ich w wodzie, by nie zanieczyszczać rzek i stawów.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: redakcja@nadmorski24.pl. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Komentarze

  • Prącisław21.03.2025 19:33:05

    Tak było kiedyś. Natomiast w obecnych czasach, fanatyczni ekolodzy nie pozwalają na takie zabawy ponieważ marzanna będzie się rozkładać w przyrodzie bardzo długo i nie jest obojętna dla środowiska naturalnego. Tak że wiosny nie będzie.

    3 0 + odpowiedz

Stop Hejt Nie hejtuj, pisz kulturalnie i zgodne z prawem komentarze!
Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij "zgłoś nadużycie".
Klikając "dodaj", akceptujesz regulamin portalu

KOMUNIKAT Wykorzystujemy pliki cookies, aby nasz serwis lepiej spełniał Państwa oczekiwania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

ZAMKNIJ
X
BAIC
ads by