W tym roku po raz czwarty obchodzony jest Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, która w ten sposób pragnie zwiększać świadomość na temat działań pomocowych na świecie, a także pracy ludzi, którzy profesjonalnie zajmują się pomocą humanitarną.
Jak co roku dzień poświęcony pracownikom humanitarnym ma wymiar międzynarodowy. Tym razem tematem przewodnim jest Syria, problem uchodźców w Sudanie oraz kwestię głodu w Afryce Zachodniej. Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w grudniu 2008 r. Wybór tej daty ma związek z tragicznym zdarzeniem, do którego doszło 19 sierpnia 2003 r., kiedy to 22 pracowników humanitarnych straciło życie wskutek wybuchu bomby w siedzibie ONZ w Bagdadzie, stolicy Iraku.
Tegoroczne hasło brzmi „Ludzie pomagają ludziom". Na stronie www.whd-iwashere.org każdy z nas może przedstawić swoją działalność charytatywną i w ten sposób złożyć hołd pracownikom humanitarnym, którzy stracili swoje życie podczas niesienia dobra.
Polska aktywnie włącza się w międzynarodowe wysiłki mające na celu niesienie pomocy humanitarnej dla najbardziej potrzebujących. Poza opisywanymi powyżej środkami w wysokości 2,5 mln PLN, Polska przeznaczyła już w 2011 r. ponad 1,8 mln PLN na wsparcie poszkodowanych w wyniku konfliktu w Libii (w tym dofinansowanie działań UNICEF i UNHCR w Libii oraz projekt dot. pomocy żywnościowej Ambasady RP w Kairze na pograniczu libijsko-egipskim). Nasz kraj przekazał również w 2011 r. wsparcie dla podstawowych międzynarodowych organizacji i funduszy humanitarnych takich jak Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, UNHCR, UNRWA, UN OCHA i Centralny Fundusz Reagowania Kryzysowego (CERF) - łącznie ponad 2,7 mln PLN.