11.12.2024 07:44 0 Materiał Partnera Materiał partnera
Podróże krajowe i zagraniczne cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Dziś, kiedy nie istnieją właściwie żadne ograniczenia w przemieszczaniu się, chętnie planujemy wycieczki zarówno krajowe, jak i zagraniczne. Wybór środka transportu na taką podróż zależy natomiast od osobistych preferencji, budżetu oraz dostępnych na danym obszarze połączeń. Samoloty i pociągi to dwa zdecydowanie najpopularniejsze środki transportu, które mają jednak zarówno zalety, jak i pewne wady. Warto poznać najważniejsze z nich, aby świadomie wybrać najlepszą dla siebie formę podróżowania.
Podróżowanie pociągiem ma wiele zalet, szczególnie na trasach krajowych i międzynarodowych w Europie. Przede wszystkim, pociągi zapewniają pasażerom większą przestrzeń oraz swobodę ruchu, co sprawia, że jest to wygodna opcja nawet na dłuższych dystansach. Do zalet podróżowania pociągiem należy także brak czasochłonnych kontroli bezpieczeństwa, a także dogodna lokalizację stacji kolejowych, które zazwyczaj znajdują się w centrach miast. Ułatwia to podróżnym dostęp do kluczowych lokalizacji, atrakcji, a także do środków transportu lokalnego.
Podróżowanie pociągiem nie jest jednak pozbawione pewnych wad. Zwłaszcza w przypadku długich tras czas przejazdu często bywa zbyt długi, przez co dla wielu podróżnych lepszym i bardziej komfortowym wyborem okazuje się być samolot. Dodatkowo pociągi często bywają opóźnione, co dodatkowo wydłuża podróż, narażając pasażerów na szereg niedogodności.
Warto jednak mieć świadomość, że pasażerowie, których pociąg dotrze do stacji docelowej ze znaczącym opóźnieniem mają prawo do uzyskania stosownej rekompensaty finansowej. Nie jest ona jednak tak wysoka, jak przysługujące pasażerom samolotów odszkodowania lotnicze. W zależności od czasu opóźnienia oraz przewoźnika kolejowego podróżując opóźnionym pociągiem można bowiem uzyskać jedynie zwrot części lub całości kosztów biletu.
Samolot jest najszybszym powszechnie dostępnym środkiem transportu, co czyni go idealnym wyborem zwłaszcza na długie trasy, które chcemy pokonać szybko i wygodnie. Dzięki lotom międzynarodowym, możemy w krótkim czasie dotrzeć do nawet najbardziej odległych miejsc. Same linie lotnicze oferują natomiast bardzo szeroki i zróżnicowany wybór połączeń. Wśród nich dostępne są także cieszące się ogromnym zainteresowaniem podróżnych tanie loty, które pozwalają zaoszczędzić na biletach.
Niestety, podróże lotnicze także mają pewne wady. Są szybkie, wymagają jednak poświęcenia dodatkowego czasu na odprawę, kontrolę bezpieczeństwa oraz sam dojazd na lotnisko, które zazwyczaj znajduje się poza miastem. Innym, często wymienianym ich problemem są opóźnienia i odwołania lotów. W razie ich wystąpienia pasażerowie mogą jednak ubiegać się o odszkodowania lotnicze.
W Unii Europejskiej ich przyznawanie reguluje rozporządzenie Unii Europejskiej (WE) nr 261/2004. Odszkodowanie wynosi od 250 do 600 euro, w zależności od długości trasy i opóźnienia. Warto jednak mieć świadomość, że rekompensata nie przysługuje, jeśli przyczyną opóźnionego lub odwołanego lotu były tzw. nadzwyczajne okoliczności – m. in. warunki atmosferyczne, strajki personelu lotniska czy klęski żywiołowe.
O odszkodowania lotnicze pasażerowie mogą ubiegać się na własną rękę, korzystając ze specjalnych formularzy dostępnych na stronie internetowej danego przewoźnika. Mogą także zwrócić się o wsparcie w tym zakresie do wyspecjalizowanej firmy, która zawodowo zajmuje się uzyskiwaniem odszkodowań za odwołany lub opóźniony lot w imieniu swoich klientów. To drugie rozwiązanie znacząco upraszcza oraz skraca proces ubiegania się o rekompensatę oraz zwiększa szansę jej uzyskania.