01.02.2012 11:45 0

Wejherowski żłóbek w międzynarodowym konkursie

Wejherowskie Greccio, czyli żłóbek AD 2011/2012 w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Wejherowie został zgłoszony do międzynarodowego konkursu. Konkurs zorganizowały: region Umbria we Włoszech, Burmistrz Miasta Betlejem oraz Urząd Dzielnicy Wilanów.

W regulaminie przewidziano następujące formy zgłaszania prac konkursowych: fotografia, film lub żłóbek w materialnej postaci (w przypadku małych konstrukcji. Wejherowski żłóbek został sfilmowany. Realizacji tego przedsięwzięcia podjął się Jarosław Okoń, pracownik Urzędu Miejskiego w Wejherowie.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku grudnia 2012 roku. Później wszystkie prace zostaną przekazane do Muzeum Narodzenia Pańskiego w Betlejem.

Wejherowskie Greccio budowane jest w prezbiterium i należy do największych na Kaszubach. Dzięki temu wzbudza bardzo duże zainteresowanie nie tylko u dzieci, ale też wśród dorosłych. Od kilkunastu lat do budowy żłóbka wykorzystuje się ok. 120 różnych figur – drewnianych, gipsowych, z masy żywicznej i z plastiku. Na scenerię złóbka składają się różne elementy: zwierzęta, wiatrak, młyn, ogniska, domki, choinki, jałowce, sosny, brzozy, żarnowce, wrzosy, mech leśny, krzewy jagodowe, piasek morski, siano, kora drzew. Do budowy żłóbka zużywa się średnio: 23 silniki 12V, 60 żarówek, 3 kg wkrętów, 50 m przewodów elektrycznych, 6 mb desek, 12 m łat.

Tegoroczny żłóbek nawiązuje swoim wyglądem do lasów okolicy Wejherowa. W tle widać wejherowskie wzgórza; jest również fragment poświęcony morzu. Nie sposób wyobrazić sobie żłóbka u wejherowskich franciszkanów bez kolejki elektrycznej. Ponieważ żłóbek jest jubileuszowy, na torach pojawił się kolejny skład pociągu. Wprowadzono też nowe ruchome elementy, jak: praczka, pasące się owce, bawiące się dzieci, kuter. Wszystkich ruchomych figur jest 23.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...