25.09.2024 07:00 1 KT/TTM

W Redzie rozmawiali o zmianach klimatu. Spotkanie w ramach Miejskiego Planu Adaptacji do Zmian Klimatu

źródło: telewizjattm.pl

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie odbyło się spotkanie z mieszkańcami Redy, podczas którego eksperci opowiedzieli o tym, czym jest Miejski Plan Adaptacji do Zmian Klimatu. Przedstawiono wyniki diagnozy, która będzie stanowiła punkt wyjścia do opracowania dokumentu planu.

Gmina Miasto Reda przystąpiła do projektu, którego efektem będzie opracowanie strategicznego dokumentu wyznaczającego kierunki działań samorządu, aby przygotować się i odpowiednia reagować na skutki zmian klimatu. Dokumentem tym jest „Miejski Plan Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Miasto Reda”.

To jest dokument strategiczno-wdrożeniowy, który ma pozwolić miastu m.in. pozyskać fundusze i wskazać te kierunki działań adaptacyjnych do zmian klimatu, która są istotne z punktu widzenia funkcjonowania miasta i komfortu życia mieszkańców. Mieszkańcy w tym wszystkim są najważniejsi - mówi w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Agnieszka Kuśmierz z Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowy Instytut Badawczy.

Eksperci podczas spotkania przedstawili wyniki diagnozy, która stanowi punkt wyjścia do opracowania dokumentu planu.

Przedstawiono diagnozę, czyli stan, w którym jesteśmy dzisiaj, naszych bolączek, naszych dobrych stron, jako lokalizacji miasta, jak i tych słabych stron i tego z czym się mierzymy i możemy mierzyć się w przyszłości. Świetnym przykładem jest obecnie schodząca już fala powodziowa - zauważa w rozmowie z TTM Mateusz Richert, burmistrz Redy.

Diagnoza zawiera szereg analiz. Dotyczą tego, jak zmieniał się klimat w rejonie Redy, jakie są scenariusze klimatyczne, jakie są prognozowane dalsze zmiany klimatu w najbliższych kilkudziesięciu latach. Diagnoza zawiera też analizę wrażliwości miasta na zmianę klimatu, czyli ocenienie stałych cech miasta pod kątem tego co nie działa, a co działa - uzupełnia Agnieszka Kuśmierz z IOŚ-PIB.

Diagnoza zawiera również analizę potencjału adaptacyjnego miasta, czyli możliwości tego w jaki sposób miasto sobie radzi ze zmianami klimatu. Zawiera też analizę ryzyka klimatycznego.

— To ryzyko klimatyczne pokazuje nam z kolei, gdzie i w jakich kierunkach, co jest najbardziej wrażliwe i w jakich kierunkach powinniśmy pójść z działaniami adaptacyjnymi dla miasta - wyjaśnia Kuśmierz.

W kolejnych etapach opracowane zostaną opcje adaptacyjne oraz cel główny planu a także cele szczegółowe a w dalszej konsekwencji wskazanie działań adaptacyjnych, które będą mogły być realizowane. W cyklu spotkań partycypacyjnych pod nazwą 'Wspólnymi siłami w stronę odporności klimatycznej Redy' odbędą się jeszcze dwa spotkania.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...