13.09.2024 07:00 4 TS/UM Gdynia
Przed Zespołem Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdyni powstał mural, który ma zwracać uwagę kierowców na pieszych. Teraz zostanie przeprowadzony etap ewaluacji i analiz, który ma pokazać jak wprowadzone rozwiązanie się sprawdza.
Mural stworzyło stowarzyszenie Traffic Design. Podczas tworzenia projektu artyści współpracowali ze szkołą, uczniami oraz inicjatorem przedsięwzięcia – Adamem Chylińskim. Praca miała bowiem uwzględniać potrzeby różnych grup, gdyż w szkole uczą się też dzieci niesłyszące i niedosłyszące. W projekcie brało udział w sumie 70 uczniów. I to oni zdecydowali o stonowanej kolorystyce muralu.
— Większość dzieci jest podwożonych samochodami pod same drzwi szkoły. Potem wchodzą do środka, spędzają czas w szkole, wychodzą i znowu wsiadają do samochodu. I nam chodziło o to, żeby uczniowie zobaczyli, że tutaj istnieje kawałek przestrzeni, który oni sami mogą zagospodarować - opowiada Adam Chyliński, inicjator projektu, placemaker i ekspert od partycypacji dziecięcej i młodzieżowej. - *Naszym celem było właśnie to, żeby mieli realny wpływ na zmiany, zrobili to sami, żeby to były ich pomysły, a nie coś zaprojektowanego od początku do końca przez specjalistów. Dlatego młodzież pomagała artystom w projektowaniu muralu. Oni przedstawili im szkic, a młodzi ludzie dawali swoje uwagi, proponowali różne rozwiązania. I to, co widzimy, jest efektem kolaboracji młodzieży z doświadczonymi artystami.
— W mural wplecionych jest kilka gier. Piekło i niebo, ósemka czy gra w klasy. Dzieci z nich korzystają, skaczą, bawią się tam. Dla mnie to taka podwójna satysfakcja, że nie tylko to fajnie wygląda, ale jeszcze działa, inspiruje i motywuje młodych ludzi do aktywności, dopisywania swoich wyników i tekstów. Projektując grafikę, miałem pewne obawy w kontekście tego, że chwilę wcześniej na budynku szkoły pojawił się piękny mural i chciałem, żeby obie realizacje były wobec siebie względnie neutralne – mówi Jacek Wielebski ze stowarzyszenia Traffic Design.
Otwarcie muralu i ulicy szkolnej było ostatnią fazą realizacji projektu „Koda” w ramach programu Asphalt Art Initiative i przyznanego miastu grantu od Bloomberg Philanthropies. Projekt będzie kontynuowany. Teraz zostanie przeprowadzony etap ewaluacji i analiz, który ma pokazać jak wprowadzone rozwiązanie się sprawdza.
— Prototyp ulicy szkolnej wprowadzony na ul. Hallera jest metamorfozą odwracalną, dzięki temu, że wprowadziliśmy nowe oznakowanie i mural poziomy, który siłą rzeczy zetrze się po jakimś czasie - wyjaśnia Barbara Marchwicka, pełnomocnik prezydenta ds. przestrzeni publicznej. - Teraz będziemy sprawdzać, badać i obserwować, czy zmiany są skuteczne, wprowadzają lepszą atmosferę, czy dzieci czują się tu lepiej, a przede wszystkim czy kierowcy bardziej uważają na pieszych. Kiedy farba się zetrze, społeczność lokalna będzie mogła podjąć decyzję, czy to była dobra zmiana, którą warto kontynuować. Liczę na to, że badania i wyniki ewaluacji wyjdą pozytywnie i będziemy mogli rekomendować tego typu zmiany również przed innymi szkołami – dodaje Marchwicka.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.