15.08.2024 19:22 9 TS
Retro Potańcówka ponownie została zorganizowana w Wejherowie. Tegoroczna edycja poświęcona była polskimi medalistom olimpijskimi okresu międzywojnia.
Potańcówka przez Wejherowskie Centrum Kultury wraz z miastem organizowana jest od 2016 roku. Głównym punktem każdego przedsięwzięcia są koncerty muzyki okresu lat 20.
— Staramy się od paru lat zmieniać konwencje potańcówki. Trzonem jest oczywiście muzyka, zespoły grające i przede wszystkim taniec. Ale obieramy też różne tematy. W tym roku jest to temat polskiego olimpizmu, oczywiście w latach dwudziestych XX wieku - przyznaje w rozmowie z Twoją Telewizją Morską Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego Centrum Kultury.
Organizatorzy skupili się na Halinie Konopackiej, czyli pierwszej Polce, która zdobyła złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku. Rzuciła dyskiem na odległość 39,62 m, tym samym ustanawiając rekord świata!
— Wokół niej zrealizowaliśmy przed potańcówką wiele warsztatów. Mieszkańcy mogli nabywać berety Konopackiej, które nie tylko ona nosiła w tamtym czasie. W pewnym sensie też lansowała modę. Była celebrytką. Poza sportem bywała też we wszystkich środowiskach artystycznych. Stąd też była osobą dającą trendy w modzie. Ale co najważniejsze w tegorocznej edycji potańcówki, to ta osłona lekkoatletyczna. W tym roku rozpoczęliśmy w parku, ale nie tańcem, a retro olimpiadą. Dzieci i dorośli mogli zmierzyć się w różnych konkurencjach lekkoatletycznych - mówi dyrektor WCK.
Ponadto na Placu Jakuba Wejhera pojawiło się Retro Miasteczko Olimpijskie. Rynek wypełniony był straganami z różnościami, nawiązującymi do okresu międzywojnia. Niezmiennie wejherowskiej potańcówce towarzyszył konkurs na najlepszą stylizację wydarzenia.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.