15.08.2024 10:00 0 TS
Jest drugim pod względem głębokości jeziorem w USA. To właśnie z tym akwenem zmierzył się długodystansowy pływak, Piotr Biankowski. Udało mu się przepłynąć wpław Jezioro Tahoe. I to w szczytnym celu, aby zebrać środki na badania USG dzieci z Pomorza.
14 godzin, 12 minut i 59 sekund - tyle czasu potrzebował Piotr Biankowski na pokonanie wpław Jeziora Tahoe zlokalizowane na granicy stanów Nevada i Kalifornia. Długość akwenu wynosi około 35 km, a maksymalna jego głębokość to ponad 500 metrów. Jest drugim pod względem głębokości jeziorem w USA po jeziorze Kraterowym w Oregonie.
— Zrobił to! Jezioro Tahoe oficjalnie zdobyte! - czytamy na oficjalnym facebooku Biankowskiego.
Podkreślmy, że zgodnie z zasadami światowego pływania open water, aby próba zakończyła się sukcesem, pływak musiał dotrzeć na drugi brzeg o własnych siłach. Podczas płynięcia nie mógł dotykać łodzi ani wejść na jej pokład. Niedozwolone było również używanie pianek ocieplających, płetw oraz innego sprzętu wspomagającego. Na sobie mógł mieć tylko strój, czepek oraz okularki.
Przeprawie przyświecał szlachetny cel. Akcja ma zachęcić do wpłacania środków na badania USG dzieci z Pomorza. Jezioro Tahoe to nie jedyny akwen, który przepłynie Biankowski dla najmłodszych. W terminie 22-24 sierpnia 2024 roku zmierzy się z 44-kilometrowym Jeziorem Memphrémagog, położonym na granicy Kanady oraz USA. Wcześniej ramach tej akcji także specjalizująca się w pływaniu długodystansowym Aleksandra Kabelis podjęła próbę przepłynięcia 34-kilometrowego Kanału Catalina zlokalizowanego pomiędzy Los Angeles a Wyspą Catalina u zachodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych.
Dzięki charytatywnej zbiórce w ubiegłym roku, pływacy ufundowali badania USG dla 141 dzieci, przeprowadzonych w celu wykrycia zmian nowotworowych. Badania odbyły się w trakcie organizowanych przez nich zawodów Gdynia Winter Swimming Cup.
Tak jak i w ubiegłym roku, tak i teraz przeprawom towarzyszy zbiórka charytatywna, dzięki której pływacy chcą ponownie zebrać środki na przeprowadzenie profilaktycznych badań USG dzieci z województwa pomorskiego. Zostaną one wykonane w ramach Ogólnopolskiego Programu „NIE nowotworom u dzieci” Fundacji Ronalda McDonalda. W ciągu 19 lat wzięło w nim udział ponad 90 000 dzieci w wieku od 9 miesięcy do 6 lat. Wsparcie pływakom można przekazać na stronie https://zrzutka.pl/z/weswim2help.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.