09.08.2024 09:30 1 TS

Poznajcie trasę z wędrującymi piaskami. Ścieżka przez Wydmy Lubiatowskie

archiwum Nadmorski24.pl

Lubicie leśne wycieczki, ale nie potraficie żyć bez plaży? Ta ścieżka jest dla was! Zachęca Nadleśnictwo Choczewo. Poznajcie ścieżkę przyrodniczą prowadząca przez Wydmy Lubiatowskie w gminie Choczewo.

Długość całej trasy liczy ponad 6 km. Ale ścieżka została podzielona na mniejsze pętle i można ją dowolnie skracać, trzymając się tylko kierunku. Trasa jest urokliwa. Z platform widokowych można podziwiać piękną Wydmę Lubiatowską, a spacerując po ścieżce zobaczymy również pachnące żywicą bory sosnowe oraz rozlewisko małej rzeczki o nazwie „Bezimienna”.

Jak trafić na Wydmy Lubiatowskie?

Do ścieżki można dotrzeć na rowerze lub pieszo. Samochód możemy zostawić na jednym z parkingów w Lubiatowie i kierować się na wschód w kierunku Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Trasa zaczyna się od końca zabudowań w Lubiatowie od znaku zakazu wjazdu. Do przejścia do właściwej ścieżki mamy około 2 km w większości drogą asfaltową.

Można też dotrzeć do Białogóry. Najprościej będzie przemieszczać się plażą w kierunku zachodnim. Po około 2,5 km natkniecie się na wyjście nr 36. Jeśli z niego skorzystacie dotrzecie do wschodniej części ścieżki (punkt nr 18).

Jeśli dotrzecie do któregoś z punktów na ścieżce (na całej ścieżce znajdziecie 30 takich drogowskazów), rozpoczniecie swoją przygodę. Dzięki wielu możliwościom skracania ścieżki, możecie dostosować ją do swoich możliwości - zachęcają w Nadleśnictwo Choczewo.

W spacerze pomocna może okazać się mapa szlaku dostępna na stronie Nadleśnictwa Choczewo choczewo.gdansk.lasy.gov.pl. Można ją pobrać, dzięki czemu wstępnie zaplanujecie trasę już w domu.

źródło: Nadleśnictwo Choczewo

Wydma Lubiatowska jest ruchomą wydmą śródlądową. Zlokalizowana jest blisko Morza Bałtyckiego między Białogórą a Lubiatowem. jej najwyższy punkt wznosi się na wysokość 35 m n.p.m.,

W chwili obecnej wydma jest prawie ustalona, jednak w swej wschodniej części wciąż jest ruchoma i przemieszcza się zasypując bukowy las. Tempo przesuwania zależy od siły i kierunku wiatru, a wynosi od 2 do 4 m na rok - napisał na portalu pomorskie.travel.pl Piotr Syrocki, ze Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Chcecie aby nasza redakcja zajęła się jakimś tematem? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...