11.02.2024 08:00 0 TS
To opowieść o najdawniejszych dziejach terenów dzisiejszej Gdyni. W Muzeum Miasta Gdyni można podziwiać artefakty podczas wystawy 'Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje'.
Prezentowane w Muzeum Miasta Gdyni zabytki archeologiczne odsłaniają najbardziej tajemnicze epizody z najdawniejszej historii miejsca zwanego dzisiaj Gdynią.
Aleksandra Fijałkowska, kuratorka wystawy 'Odkryj w Gdyni nieoczywiste - pradzieje'
— Ludzie mieszkali tutaj już tutaj kilka tysięcy lat przed naszą erą. I to jest właśnie nieoczywiste. Na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jak myślimy o Gdyni, to widzimy oczyma wyobraźni wiejskie chaty, może XIX, XVIII wiek, może późne średniowiecze, ale nie widzimy pradziejów. Jak książka wydana przez Muzeum Miasta Gdyni 'Niepoznana Gdynia i okolice do XII wieku' miała sprawić, żeby ta niepoznana stała się poznana. Tak nasza wystawa ma sprawić, żeby ta archeologia Gdyni stała się bliższa, zrozumiała, przystępna i dostępna dla każdego na co dzień - mówi Aleksandra Fijałkowska, kuratorka wystawy 'Odkryj w Gdyni nieoczywiste. Pradzieje'.
Na wystawie można poznać pochodzące z późnej epoki brązu i wczesnej epoki żelaza zabytki archeologiczne.
— Zobaczycie tutaj przede wszystkim urny na ludzkie prochy, ale również elementy uzbrojenia takie jak np. grot włóczni czy ozdoby bransolety, nagolennik oraz kolczyki, które umieszczano w uszach pomorskich popielnic, a najciekawszymi i najbardziej niezwykłymi zabytkami są urny twarzowe, czyli urny na ludzkie prochy z wyrytymi twarzami - wylicza Fijałkowska.
Wystawę w Muzeum Miasta Gdyni można podziwiać do 31 grudnia 2024 roku.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.