10.02.2024 12:00 13 TS/UM Gdynia
10 lutego 2024 roku Gdynia obchodzi swoje 98. urodziny nadania praw miejskich. W kolekcji Muzeum Miasta Gdyni można zobaczyć jak wyglądała ta miejscowość zanim stała się miastem.
Jak przypomina Urząd Miasta Gdyni pierwsza wzmianka o Gdyni pochodzi z 1253 roku, nieco starsze Oksywie pojawiło się w dokumentach w 1212 roku. Jak wyglądała Gdynia w kolejnych wiekach możemy sobie tylko wyobrażać. Pierwsze zachowane zdjęcia rolniczo-rybackiej wsi i letniska Gdynia pochodzą z przełomu wieków XIX i XX, sprzed odzyskania przez Polskę niepodległości.
Jak dowiadujemy się z oficjalnej strony gdyńskiego magistratu:
W 1921 roku polskie władze przeprowadziły w Gdyni pierwszy spis powszechny. Wynikało z niego, że Gdynię zamieszkuje 1268 mieszkańców. Pięć lat później, kiedy miejscowość uzyskała prawa miejskie, było ich już 12 tys. Krótko przed wybuchem II wojny światowej Gdynię zamieszkiwało 127 tys. osób.
23 września 1922 roku Sejm Projekt Portu w Gdyni (1921) uchwalił ustawę „o budowie portu przy Gdyni na Pomorzu jako portu użyteczności publicznej”. Narodowa inwestycja, jaką była ostatecznie budowa portu w Gdyni, spłaciła się już przed II wojną światową, spełniając zarazem rolę katalizatora społecznej energii i patriotyzmu. Dzięki Gdyni Polacy uwierzyli, że stać ich na realizację najambitniejszych marzeń i wyzwań XX wieku.
10 lutego 1926 roku Gdynia uzyskała prawa miejskie, rozporządzeniem Rady Ministrów: „(…) o zezwoleniu gminie wiejskiej Gdynia w powiecie wejherowskim w województwie pomorskiem na przyjęcie ustroju według pruskiej ordynacji miejskiej dla sześciu wschodnich prowincyj z dnia 30 maja 1853 r.”.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.