25.11.2023 10:00 2 Tomasz Smuga
Każdy ma prawo w szkole czuć się akceptowany, promowanie wśród młodzieży postawy szacunku do innych - to główne cele Tygodnia Tolerancji, który zorganizowano w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Wejherowie przy ul. Strzeleckiej. W ramach wydarzenia w szkole gościli RYMcerze, czyli grupa raperów, która prowadzi projekt profilaktyczny Nie Zmarnuj Swojego Życia.
To oficjalne wideo promującą projekt 'Nie Zmarnuj Swojego Życia' prowadzony przez polski zespół muzyczny RYMcerze. Głównymi założenia przedsięwzięcia są profilaktyka uzależnień, uświadomienie zagrożeń związanych z używkami, zmiana postawy u młodzieży, zachęcenie do rozwijania swoich zainteresowań oraz przedstawienie uniwersalnych wartości.
W ramach tego projektu m.in. o walce z nałogami z uczniami PZS nr 2 w Wejherowie, czyli popularnego 'Elektryka' porozmawiali raperzy podczas prowadzonego w szkole Tygodnia Tolerancji.
— Coraz więcej młodych osób sięga po używki, w imię szeroko rozumianej tolerancji, bo w życiu podobno trzeba wszystkiego spróbować. Chcieliśmy poprzez projekt profilaktyczny Fundacji „Nie zmarnuj swojego życia” pogłębić wiedzę uczestników projektu nt. konsekwencji pewnych zachowań oraz promować wśród młodzieży postaw asertywnych , pro społecznych i wolontariackich - mówi Ewa Matusiak, nauczycielka w 'Elektryku'.
Tydzień Tolerancji to był także czas dla wychowawców na przeprowadzenie z uczniami swoich klas lekcji, której celem jest rozwijanie umiejętności budowania porozumienia z osobami o odmiennych poglądach, pochodzeniu etnicznym czy doświadczeniu życiowym.
— Tolerancja jest harmonią w różnorodności. To nie tylko moralny obowiązek, ale także prawny i moralny warunek. Tolerancja jako wartość, która czyni możliwym pokój, przyczynia się do zastąpienia kultury wojny kulturą pokoju - podkreśla Matusiak. - Chcemy promować wśród młodzieży postawę szacunku do innych, uświadomić społeczność szkolną, że inny nie znaczy gorszy, że nie trzeba się go bać i, że każdy ma prawo w szkole czuć się akceptowany - dodaje nauczycielka.
Podczas Tygodnia Tolerancji odbyły się też warsztaty z psychologiem szkolnym, których celem były integracja zespołów klasowych, wzrost tolerancji dla różnorodności, rozwijanie umiejętności zabawy i spontaniczności.
Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.