27.09.2023 10:00 9 Tomasz Smuga/UCK

Na Pomorzu powstanie Centrum Medycyny Pediatrycznej

fot. Sylwia Mierzewska UCK

Kompleks Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku powiększy się o nową przestrzeń, w której do zdrowia będą wracać najmłodsi pacjenci szpitala. Centrum Medycyny Pediatrycznej będzie zasadniczym rozszerzeniem możliwości w zakresie diagnostyki i leczenia dzieci nie tylko z regionu, ale też z całego kraju.

Do istniejących już Centrum Medycyny Inwazyjnej i Centrum Medycyny Nieinwazyjnej dołączy Centrum Medycyny Pediatrycznej. Symboliczny czek na prawie trzysta milionów złotych został przekazany przedstawicielom GUMed i UCK w październiku 2022 roku. Pod koniec września została podpisana umowa na realizację inwestycji.

Nowoczesna przestrzeń będzie miała za zadanie m.in. częściowo zintegrować dotychczasową, rozproszoną bazę kliniczną oraz poszerzyć możliwości związane z medycyną dziecięcą – zarówno diagnostyką, jak i leczeniem. Chodzi tutaj m.in. o szeroko pojętą działalność zabiegową, leczenie wad wielonarządowych czy opiekę nad najmłodszymi pacjentami cierpiącymi na choroby przewlekłe.

Dziś mamy wielki dzień, dzień spełniania marzeń. Czekaliśmy na to dziesięciolecia, żeby wreszcie w Gdańsku, na Pomorzu, na północy Polski mogło powstać prawdziwe, wielospecjalistyczne, kompleksowe centrum leczenia dzieci. Takiej inwestycji bardzo tutaj potrzeba. Współczesna medycyna - leczenie pacjentów onkologicznych, leczenie pacjentów z chorobami rzadkimi, z wadami wrodzonymi - wymaga właśnie kompleksowej opieki, najlepszej diagnostyki i różnych specjalistów pod jednym dachem – komentował podczas briefingu prasowego prof. dr hab. n. med. Piotr Czauderna, ordynator Kliniki Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży UCK.

CZYTAJ TEŻ: Masz dzieci? Sprawdź, jakie leki otrzymasz bezpłatnie

W budynku CMP znajdą się, m.in. Oddział Obserwacyjny, Oddział Dzienny Pediatryczny, Oddział Dzienny Rehabilitacji Pediatrycznej, Pracownia Endoskopii czy też Klinika Reumatologii i Immunologii Dziecięcej.

Centrum będzie dysponowało najnowocześniejszą aparaturą medyczną, wśród której znajdą się m.in.: TK, MRI, RTG, angiograf, tory wizyjne na blokach operacyjnych, stoły operacyjne z funkcją wymiennych blatów, mobilne aparaty RTG, respiratory, defibrylatory, aparaty do znieczulenia, kardiomonitory i endoskopy. Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne rozwiązania teletechniczne ułatwiające opiekę nad pacjentem i gwarantujące pełne bezpieczeństwo osób w nim przebywających.

Nowy obiekt będzie składał się z sześciu kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Powstanie w miejscu starych budynków, które wchodzą w skład głównego kompleksu UCK i zostanie połączony z resztą infrastruktury szpitalnej poprzez łączniki. To zagwarantuje wygodę pacjentom i ich opiekunom, szybki transport oraz zapewni wysoką efektywność logistyki zaopatrzenia.

Co będzie znajdowało się w CMP?

Powierzchnia Centrum Medycyny Pediatrycznej wyniesie ponad 29 tysięcy metrów kwadratowych, to pozwoli na stworzenie bazy liczącej 110 łóżek. W przyszłości potencjał ten może znacznie się zwiększyć.

  • na poziomie -2 oraz -1: pomieszczenia techniczne, szatnie, magazyny, archiwum, pomieszczenia na odpady oraz garaż na 122 stanowiska;

  • na poz. 0: hall, izba przyjęć z rejestracją, zespół poradni i pracowni, 4-łóżkowy oddział obserwacyjny;

  • na poz. +1: oddział dzienny na 15 łóżek, oddział dzienny rehabilitacji dziecięcej, Zakład Radiologii Pediatrycznej z 6 łóżkami wybudzeniowymi, pracownie endoskopii, zespół poradni i pracowni;

  • na poz. +2: blok operacyjny z 4 salami, sala intensywnego nadzoru z 6 łóżkami wybudzeniowymi, Klinika Intensywnej Terapii na 12 łóżek;

  • na poz. +3: Klinika Chirurgii licząca 37 łóżek, sala pooperacyjna – 5 łóżek, Klinika Reumatologii i Immunologii na 25 łóżek.

Każdego roku w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym hospitalizowanych jest ponad 18 tysięcy dzieci.

Czekamy na Państwa sygnały i informacje z regionu. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...